Prezydent Brazylii coraz bliżej utraty urzędu. Parlamentarzyści za impeachmentem dla Roussef

Świat
Prezydent Brazylii coraz bliżej utraty urzędu. Parlamentarzyści za impeachmentem dla Roussef
W dniu głosowania tysiące obywateli wyszło na ulice w wielu miastach całego kraju, fot. PAP/EPA/IANO ANDRADE

W niedzielnym głosowaniu Izba Niższa parlamentu Brazylii poparła impeachment dla prezydent Dilmy Rousseff - w głosowaniu przekroczono wymaganą granicę 342 deputowanych popierających wniosek - poinformowała agencja EFE.

Choć głosowanie w sprawie Rousseff, której zarzuca się nadużycie władzy w wykorzystywaniu zasobów publicznych, jeszcze formalnie się nie zakończyło, osiągnięto minimum 342 głosów na 513 członków Izby Deputowanych. Teraz wniosek o złożenie prezydent z urzędu zostanie przekazany do Senatu.

 

Jeszcze zanim wynik głosowania był pewny, lider rządzącej Partii Pracujących w Niższej Izbie Kongresu Jose Guimaraes przyznał się do porażki swojego ugrupowania. - Teraz walka będzie toczyła się w Senacie - zapowiedział. Partia rządząca zapewniła, że jej zdaniem Senat odrzuci wniosek.

 

W dniu głosowania tysiące obywateli wyszło na ulice w wielu miastach całego kraju - ubrani na czerwono wyrażali swoje poparcie dla Partii Pracujących prezydent Rousseff, a noszący zielono-żółte stroje byli zwolennikami opozycji popierającymi impeachment.

 

PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA

 

W stolicy tego ponad 200-milionowego kraju, Brasilii, zmobilizowano 4 tys. funkcjonariuszy policji mających zapewnić bezpieczeństwo w mieście, a kolejnych 7 tys. policjantów utrzymywano w stanie gotowości.

 

W samym centrum Brasilii, gdzie demonstrowało ok. 28 tys. obywateli, wzniesiono długi na prawie kilometr i wysoki na dwa metry płot, który miał oddzielić zwolenników i przeciwników rządu. Jak pisze agencja EFE, ściana ta symbolizuje rozłam, jaki powstał wśród Brazylijczyków.

 

Pogwałcenie ustaw budżetowych

 

Specjalna komisja parlamentarna, która zarekomendowała wszczęcie procedury impeachmentu, zarzuca prezydent Rousseff, że posłużyła się "nielegalnymi manipulacjami w księgowości, aby ukryć nieuprawnione wydatki rządu w latach 2014 i 2015, zmieniając za pomocą dekretów założenia budżetowe w celu zwiększania zadłużenia i zaciągania kredytów w bankach publicznych". Dotyczyło to wydatków na realizację programów polityki socjalnej rządu centrolewicowej Partii Pracujących. Jak twierdzą przeciwnicy szefowej państwa miało to zapewnić jej reelekcję w wyborach prezydenckich w 2014 roku, a także ukryć symptomy recesji w brazylijskiej gospodarce.

 

Jednak - jak zwracała uwagę AFP - w liczącej 65 członków komisji parlamentarnej, 36 osób ma wyroki lub postawiono im zarzuty prokuratorskie.

 

Szefowa państwa zarzucała też wiceprezydentowi i przewodniczącemu Izby Deputowanych, że uknuli spisek przeciw niej. Obydwaj są zamieszani w gigantyczny skandal korupcyjny brazylijskiego koncernu naftowego Petrobras.

Senat na rozpatrzenie sprawy będzie miał sześć miesięcy.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie