Prawie 90 osób zatrzymanych za powiązania z wrogiem Erdogana

Świat
Prawie 90 osób zatrzymanych za powiązania z wrogiem Erdogana
Flickr/William John Gauthier/CC BY-SA 2.0

Turecka policja zatrzymała prawie 90 osób w związku z ich rzekomymi powiązaniami finansowymi z przebywającym w USA muzułmańskim duchownym Fethullahem Gulenem, wrogiem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana - poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Anatolia.

Policyjna akcja objęła dziewięć prowincji, ale główne działania podjęto w Stambule; prokuratura wydała nakazy aresztowania 140 osób.

 

Wśród zatrzymanych dotychczas 88 osób są przedstawiciele kierownictwa i szeregowi pracownicy banku Asya; bank ten ma powiązania z ruchem, na którego czele stoi Gulen, i w zeszłym roku został przejęty przez rządową instytucję nadzorującą krajowy sektor bankowy - podała Anatolia.

 

Śledztwo dotyczy głównie wsparcia finansowego w wysokości 17 mln dolarów. Nie podano więcej szczegółów.

 

Skandal korupcyjny w Turcji

 

Mieszkający w USA Gulen był oskarżany przez tureckie władze o zorganizowanie "równoległych struktur" wewnątrz aparatu państwowego i o próby obalenia rządu. Według Erdogana to stronnicy Gulena stoją za skandalem korupcyjnym, który pod koniec 2013 roku spowodował dymisję około 20 tureckich ministrów. Za rzekome powiązanie z duchownym tysiące policjantów, prokuratorów i sędziów straciło pracę lub zostało przeniesionych.

 

W grudniu 2014 roku turecki sąd wydał nakaz aresztowania Gulena, oskarżając go kierowanie grupą przestępczą. Duchowny od 1999 roku mieszka w USA na podjętym dobrowolnie uchodźstwie. Odpiera stawiane mu zarzuty.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze