Opinia zespołu ekspertów ds. sporu wokół TK w ciągu kilku tygodni

Polska

- Końcowy dokument powinien być przyjęty na zasadzie konsensu. Nie ma jeszcze propozycji rozwiązania kryzysu, ale są już pewne jej elementy, w tym zakładające zmianę zapisów konstytucji - powiedział prof. Jan Majchrowski, koordynator Zespołu Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego. Jak wyjaśnił, do czasu opublikowania opinii członkowie zespołu nie będą wyrażać osobistych poglądów.

- Chodzi nam o kompleksowe rozwiązanie problemu, które będzie mógł wykorzystać Sejm – wyjaśnił prof. Majchrowski prezentując ustalenia piątkowego posiedzenia zespołu.

  

Jak powiedzial, zespoł powinien wydać ostateczną opinię "na przestrzeni tygodni". - Myślę, że okres dwóch miesięcy to ostateczny horyzont - ocenił.

 

Następne posiedzenie zespołu ma się odbyć 11 maja, ostatnie zaplanowane, jak powiedział Majchrowski, "to jest 9 czerwca, ale to wcale nie znaczy, że my nie skończymy wcześniej".

 

Dokument w dwóch częściach

 

W piątek członkowie zespołu zaprezentowali swoje analizy dotyczące opinii Komisji Weneckiej. - Ustaliliśmy też sposób procedowania. Będziemy dążyli do tego, by efektem pracy był jeden, całościowy dokument - powiedział prof. Majchrowski.

 

Jego pierwsza część ma zawierać propozycję rozwiązania sporu o TK, która - jak mówił Majchrowski - może być "normatywnie skonsumowana przez Sejm".

 

W drugiej części dokumentu ma znaleźć się uzasadnienie propozycji zespołu.- Będziemy w niej bardzo szeroko odnosić się do różnych opinii, które pojawiły się w tej kwestii, ale zwłaszcza do opinii wyrażonej przez Komisję Wenecką - wyjaśnił przewodniczący zespołu.

 

Zarys opinii już jest

 

Jego członkowie chcą, by finalny dokument zostać przyjęty na zasadzie konsensu. Majchrowski wyjaśnił, że na na razie nie ma konkretnej propozycji rozwiązania kryzysu wokół TK, ale "ustalono już pewne  jej elementy".

 

- Wyłania się z nich początkowy obraz drogi, którą chcielibyśmy pójść – powiedział Majchrowski. Szczegółów nie chciał zdradzić.

 

Zespół może proponować również rozwiązania dotyczące zmiany konstytucji. - Zajemy sobie jednak sprawę, że przeprowadzenie takich zmian jest bardzo trudne. Założyliśmy sobie, że tam, gdzie uznamy, że właściwa byłaby zmiana przepisów konstytucji, to to zasygnalizujemy. Jest kilka takich punktów - podkreślił Majchrowski.

 

Eksperci z dziedziny prawa

 

15-osobowy zespół został powołany w następstwie wydania w marcu przez Komisję Wenecką opinii w sprawie zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Komisja podkreśliła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Komisja wezwała też polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

 

Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół naukowców i ekspertów z dziedziny prawa. Pierwsze posiedzenie odbyło się 31 marca.

 

W skład zespołu poza Janem Majchrowskim wchodzą: prof. UJK dr hab. Arkadiusz Adamczyk, dr Wojciech Arndt, prof. dr hab. Bogusław Banaszak, prof. dr hab. Adam Bosiacki, prof. dr hab. Andrzej Bryk, prof. UEK dr hab. Paweł Czubik, prof. dr hab. Andrzej Dziadzio, prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca, prof. dr hab. Anna Łabno, prof. UWr dr hab. Maciej Marszał, sędzia SN w st. spocz. Bogusław Nizieński, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, prof. UKSW dr hab. Bogumił Szmulik, prof. UW dr hab. Jarosław Szymanek.

 

polsatnews.pl, PAP

 

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie