Liroy napisał list do Bono. "Twoja wiedza daleka od prawdy"

Polska
Liroy napisał list do Bono. "Twoja wiedza daleka od prawdy"
Polsat News

Piotr Liroy-Marzec napisał list do lidera U2 - Bono. Zaprosił muzyka do Warszawy, bo jak pisze - chce pokazać mu prawdziwe oblicze Polski. To odpowiedź na ubiegłotygodniowe przemówienie artysty przed jedną z podkomisji Senatu USA. Bono skrytykował w nim postawę rządów Polski i Węgier w sprawie kryzysu migracyjnego.

Poseł ruchu Kukiz'15 napisał do muzyka:

 

"Muszę przyznać że zaniemówiłem, kiedy dowiedziałem się, że zająłeś się obecną sytuacją w Polsce. Ośmielę się stwierdzić, że Twoja wiedza w tym zakresie jest oparta na raczej wątpliwych źródłach i jest daleka od prawdy.

 

Zarówno jako muzyk, jak i polski parlamentarzysta, chciałbym zaprosić Cię do Warszawy w celu przedyskutowania tematu, który poruszyłeś w swoim przemówieniu, tak być mógł na własne oczy zobaczyć jak jest w Polsce

 

Czuję się zobowiązany do tego, by pomóc Ci zrozumieć stanowisko Polski w kwestii walki z terroryzmem i kryzysu migracyjnego w Europie."

 

Na dole tekstu zamieszczamy pełną treść listu, po angielsku.

 

"Nacjonalizm jest zagrożeniem"


Bono, w czasie wystąpienia przed amerykańskim Senatem, zwracał uwagę między innymi na kryzys migracyjny i apelował do polityków o więcej pomocy humanitarnej, która - jak zaznaczył - ma być najlepszą odpowiedzią na ekstremizm.
 
Mówiąc o problemach, z którymi Europa musi sobie radzić wraz z przybierającym na sile kryzysem uchodźczym, przyznał, że nacjonalizm jest zagrożeniem, a Polska i Węgry przesuwają się w kierunku "hipernacjonalizmu". W tym kontekście powiedział o zagrożeniu, jakiego nie było od lat 40-tych XX wieku.
 
Bono zwrócił także uwagę amerykańskich senatorów na Wielką Brytanię, która zastanawia się nad opuszczeniem Unii Europejskiej. Podkreślał, że w Stanach Zjednoczonych takie zapowiedzi powinny być traktowane z niepokojem.

 

List, który Piotr Marzec wysłał do Bono:

 

"Dear Bono,

 

I believe that every Artist has the right to speak his mind and I would consider you the most outspoken  person in show business who always voiced his opinion on so many important both social and political issues.

 

I'm very happy to hear that Poland is still very close to your heart and that just recently you referred to Poland in your speech addressing the Senate subcommittee at Capitol Hill in Washington D.C.

 

As far as I know you mentioned Poland in the context of the fight against terrorism and global refugee crisis as an example of 'hyper-nationalism'.

 

To tell you the truth I was speechless when I learned about your take on the current situation in Poland. I dare to say that your knowledge on that subject must be based on a rather questionable source and is far from the truth.

 

Both as a musician and a Polish MP  I would like to invite you to Warsaw to discuss the subject you brought up in your speech and see for yourself the current vibe of Poland.

 

I do recall so many of your  nice comments about Poland, one of them in the long interview in Rolling Stone a few years back, that I feel obliged to help you understand where Poland is on the subject of fight with terrorism and

European refugee crisis.

 

You mentioned a very serious matter  regarding Poland and it has to be discussed urgently to avoid any other future misunderstandings as your opinion counts and is heard  all over the world.

 

I know that your schedule is very busy but hope that you can find e few hours to visit Warsaw at any time that is most convenient for you.


Your sincerely,

 

Piotr Liroy-Marzec, MP"

 

Tweet Tuska

 

Do zamieszania wokół słów Bono odniósł się również na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Były polski premier użył łacińskiej sentencji "Pro publico bono", czyli "Dla dobra publicznego".

 

 

polsatnews.pl

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie