"Głównie osoby sympatyzujące z PiS" - gazeta.pl o członkach komisji mającej rozwiązać spór o TK

Polska
"Głównie osoby sympatyzujące z PiS" - gazeta.pl o członkach komisji mającej rozwiązać spór o TK
prof. Jan Majchrowski, koordynator Zespołu Ekspertów ds. Problematyki TK fot. PAP/Rafał Guz

W poniedziałek odbyła się konferencja Zespołu Ekspertów ds. Problematyki TK. Został on powołany przez marszałka Sejmu po wydaniu opinii na temat sporu o TK przez Komisję Wenecką. Celem działania zespołu jest analiza tej opinii i stworzenie rekomendacji prawnych, które zakończyłyby spór. Jak ustalił portal gazeta.pl "wśród członków zespołu są głównie osoby sympatyzujące z PiS".

Według gazeta.pl w 15-osobowym zespole ekspertów znalazło się 4 prawników, którzy byli w komitecie poparcia Andrzeja Dudy, gdy ten startował w wyborach prezydenckich. Są to: prof. Arkadiusz Adamczyk, dr Wojciech Arndt, były sędzia SN Bogusław Kazimierz Nizieński i prof. Bogdan Szlachta.

 

W zespole znaleźli się też kolejni 4 eksperci, którzy wcześniej pisali analizy i opinie przychylne działaniom PiS w sprawie Trybunału: prof. Anna Łabno, prof. Bogumił Szmulik, prof. Jarosław Szymanek i prof. Bogusław Banaszak.


Bronili prezydenta Dudę


Jednym z członków zespołu jest prof. Andrzej Bryk, profesor nauk prawnych, historyk prawa. Gdy głosami 55 członków Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjęła uchwałę, krytykującą działania prezydenta Dudy ws. TK, Bryk jako jeden z 21 pracowników głosował przeciwko uchwale - informuje gazeta.pl. Zauważa też, że w lutym Bryk otrzymał nominację profesorską od Andrzeja Dudy.


Portal napisał również, że prof. Jolanta Jabłońska-Bonca została w 2014 roku powołana do składu Rady Programowej PiS, a prof. Andrzej Dziadzio, bronił decyzji prezydenta Dudy o nieodebraniu ślubowania od trzech sędziów, wybranych przez poprzedni Sejm.


"Są już pewne elementy propozycji rozwiązania"


 - Końcowy dokument powinien być przyjęty na zasadzie konsensu. Nie ma jeszcze propozycji rozwiązania kryzysu, ale są już pewne jej elementy, w tym zakładające zmianę zapisów konstytucji - powiedział prof. Jan Majchrowski, koordynator Zespołu Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego. W poniedziałek przedstawił ustalenia piątkowego posiedzenia zespołu. Jak wyjaśnił, do czasu opublikowania opinii członkowie zespołu nie będą wyrażać osobistych poglądów.


Komisja szuka kompromisu ws. TK


15-osobowy zespół został powołany w następstwie wydania w marcu przez Komisję Wenecką opinii w sprawie zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Komisja podkreśliła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Komisja wezwała też polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.


Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół naukowców i ekspertów z dziedziny prawa. Pierwsze posiedzenie odbyło się 31 marca.

 

Gazeta.pl, polsatnews.pl, PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie