350 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Ekwadorze

Świat
350 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Ekwadorze
PAP/EPA/Fredy Constante

- Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi w Ekwadorze - poinformował w poniedziałek minister ds. bezpieczeństwa Cesar Navas. W ruinach wciąż odnajdywani są żywi ludzie. Wg Czerwonego Krzyża liczba poszkodowanych może sięgać 100 tys. Poprzedni oficjalny bilans mówił o co najmniej 272 ofiarach śmiertelnych i ponad 2,5 tys. rannych. Wciąż nie wiadomo, ile osób jest zaginionych.

Występując w telewizji Teleamazonas minister Cesar Navas powiedział, że służby ratunkowe kontynuują poszukiwania w zawalonych budynkach. AFP pisze, że w ruinach wciąż odnajdywani są żywi ludzie.

 

Według hiszpańskiego Czerwonego Krzyża od 70 do 100 tys. osób może potrzebować rożnego rodzaju pomocy w wyniku kataklizmu. Od 3 do 5 tys. osób natychmiast potrzebuje prowizorycznego dachu nad głową.

 

Z całego kraju w stronę dotkniętego trzęsieniem ziemi ekwadorskiego wybrzeża Oceanu Spokojnego zmierzają ciężarówki wyładowane ubraniami, artykułami higienicznymi, lekami i żywnością. Kierowany jest tam także ciężki sprzęt budowlany potrzebny do odgruzowywania.

 

Minister spraw zagranicznych Guillaume Long poinformował, że w Ekwadorze są już przysłane do pomocy ekipy ekspertów z Wenezueli, Kolumbii, Peru, Meksyku, Kuby, Boliwii, Chile, Szwajcarii i Hiszpanii. Wsparcie zaoferowały także Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone.

 

W sześciu z 24 prowincji kraju ogłoszono stan wyjątkowy

 

Epicentrum trzęsienia znalazło się w odległości ok. 170 km na północy zachód od stolicy kraju, Quito, w regionie słabo zaludnionych miast portowych i nadmorskich turystycznych miejscowości, ale było odczuwane w wielu częściach kraju, nawet w miastach oddalonych o kilkaset kilometrów. Wśród najbardziej zdewastowanych miast są: Portoviejo, Manta i Guayaquil w prowincji Manabi.

 

PAP/EPA/Jose Jacome

 

Służby sejsmologiczne podały, że sobotnie trzęsienie ziemi miało siłę 7,8 stopnia, a po nim wystąpiło ponad 230 wstrząsów wtórnych, w tym jeden o sile 6,1 stopnia. Według ekwadorskich służb należy się spodziewać, że wstrząsy wtórne będą trwały jeszcze wiele dni albo nawet tygodni, a ich siła może sięgać 5 stopni.

 

Rząd w Quito określa ten kataklizm jako najsilniejsze trzęsienie ziemi w Ekwadorze od 1979 roku, kiedy to 600 osób zginęło, a ok. 200 tys. odniosło obrażenia.

 

Minister ds. sektorów strategicznych Rafael Poveda Bonilla zapewnił, że choć straty materialne są bardzo poważne, w trzęsieniu ziemi nie ucierpiała najważniejsza infrastruktura naftowa kraju i zarówno wydobycie, jak i przesył surowca są kontynuowane.

 

Reuters, PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie