Wielka moda i wielkie pieniądze. Ile kosztuje pokaz?

Biznes
Wielka moda i wielkie pieniądze. Ile kosztuje pokaz?
Flickr/maria del carmen Gomez/CC BY 2.0

Budżet pojedynczego pokazu mody w Warszawie sięga nawet 400 tys. zł. - Minimalne koszty zorganizowania pokazu w Polsce szacuje się na 50 tys. zł - powiedział organizator FashionPhilosophy Fashion Week Poland Jacek Kłak.

Ze względu na wysokie koszty pojedynczych pokazów mody organizowane są - także w Polsce - imprezy typu Fashion Week, podczas których w jednym miejscu odbywa się nawet kilkadziesiąt pokazów.

 

- Fashion Week to machina promocyjna, której głównym sensem i celem jest zminiaturyzowanie kosztów, które by powstały w podobnym przedsięwzięciu robionym indywidualnie - powiedział Jacek Kłak.


 - Jeśli projektant chciałby dzisiaj zrobić sobie pokaz w stolicy Polski z pełną techniką, długim wybiegiem, z kilkuset gośćmi, PR-em, który temu towarzyszy, to te koszty zaczynałyby się od 200 tys. zł - uważa Kłak, który minimalne koszty pokazu w Polsce wylicza na 50-100 tys. zł. - Dzięki temu, że mamy tych pokazów ponad 30 w ciągu kilku dni, możemy znaczne obniżyć te koszty - zaznaczył.


Tydzień mody za 2,5 mln zł


Manager polskiego Tygodnia Mody Magdalena Christofi tłumaczy, że na koszty pokazów składa się m.in. wynajęcie miejsca, scenografia, gaża reżysera, czy cały sztab modelek i modeli. Jak dodała, w Fashion Week zaangażowanych jest 45 modeli i modelek.


- To są duże nakłady. Nie ukrywam, że są pokazy w dużych halach, z dużymi nakładami, które dochodzą do 400 tys. zł - opowiadała.


 Według organizatorów budżet ostatniej, jesiennej edycji polskiego Tygodnia Mody wyniósł 2,5 mln zł, z czego 1 mln zł pochodził z kasy Łodzi, a pozostałe pieniądze od sponsorów. Kłak zaznaczył, że koszty takiej imprezy to nie tylko wybieg, modelki i reżyserzy. To także koszty wynajęcia obiektów, zużytego prądu, ochrony, reklamy i promocji a także opłaconych przelotów i pobytu zagranicznych dziennikarzy modowych.


Wystawa projektów Gianniego Versace


W ramach tegorocznego Tygodnia Mody, który odbędzie się w Łodzi w dniach 19-24 kwietnia, zaprezentowane zostaną kolekcje na sezon jesienno-zimowy 2016/2017. Główną atrakcją mają być pokazy dwóch kolekcji Evy Minge. Poza tym zaplanowano prezentację kilkudziesięciu polskich projektantów oraz - w ramach współpracy z europejskimi Tygodniami Mody - zagranicznych kreatorów: Carlosa Gila z Lizbony, Marty Wachholz ze Lwowa i Mladena Milovojevica z Serbia Fashion Week.


Po raz pierwszy w Polsce pojawi się wystawa oryginalnych projektów nieżyjącego już twórcy domu mody Gianniego Versace.


Pierwsza edycja polskiego Tygodnia Mody odbyła się wiosną 2009 r., a gwiazdami imprezy byli dotąd m.in. Kenzo Takada, Patrizia Gucci czy David Tomaszewski.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze