Prezydent Duda: pamiętam o Polakach mieszkających poza granicami

Polska
Prezydent Duda: pamiętam o Polakach mieszkających poza granicami
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę w ambasadzie RP w Sofii wręczył odznaczenia za działalność polonijną. Zapewnił, że pamięta o Polakach mieszkających poza granicami kraju i zadeklarował gotowość wspierania polskich przedsiębiorców w Bułgarii.

Prezydent odznaczył sześć osób za wybitne zasługi na rzecz Polonii i promowanie polskiej kultury, w tym działaczkę polonijną i skrzypaczkę Annę Nikołow, która otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Gratulując odznaczonym, Andrzej Duda podkreślał wagę pracy na rzecz rodaków żyjących w Bułgarii, podtrzymywania polskiej kultury, na przykład przez działalność edukacyjną.

 

Prezydent przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta działa Biuro ds. Kontaktu z Polakami za Granicą, które nadzoruje minister Adam Kwiatkowski. - Chciałbym, abyście byli państwo z nami w kontakcie - dodał.

 

 

Wsparcie dla polskich firm w Bułgarii

 

Prezydent Duda wyraził nadzieję, że spodziewana większa liczba polskich turystów w Bułgarii przyczyni się do pogłębiania wzajemnej znajomości społeczeństw obu krajów oraz że Polska okaże się atrakcyjnym kierunkiem podróży dla Bułgarów.

 

Andrzej Duda zapewniał, że jest gotów wspierać polskie firmy w Bułgarii. Zapowiedział, że będzie to temat jego poniedziałkowych rozmów z prezydentem Bułgarii Rosenem Plewnelijewem i bułgarskim premierem Bojko Borisowem.

 

Bułgaria ważna w budowaniu konsensusu

 

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski na niedzielnym briefingu prasowym podkreślał, że Bułgaria jest ważnym elementem budowania sojuszu i konsensusu przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie.

 

Zaznaczył, że w Bułgarii przecinają się "dwa wielkie problemy bezpieczeństwa Europy i NATO", czyli bezpieczeństwa na Wschodzie w regionie Morza Czarnego oraz problem napływu imigrantów, zagrożenia związanego z kryzysem w Syrii. Szczerski zaznaczył, że to pierwsza od trzynastu lat wizyta polskiego prezydenta w Bułgarii.

 

Współpraca wojskowa

 

Andrzej Duda w Sofii ma rozmawiać także m.in. o współpracy wojskowej, kryzysie ukraińskim, kwestiach energetycznych oraz współpracy regionu ABC (państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego).

 

W poniedziałek na placu św. Aleksandra Newskiego polskiego prezydenta oficjalnie powita prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. Obaj prezydenci przeprowadzą rozmowę w cztery oczy, następnie pod przewodnictwem szefów państw spotkają się delegacje obu krajów. Prezydent Duda otrzyma najwyższe bułgarskie odznaczenie - order Stara Płanina ze wstęgą.

 

Andrzej Duda spotka się także z bułgarskim premierem Bojko Borisowem i przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Cecką Caczewą.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie