Runął pomnik ku czci Armii Czerwonej w Sławnie

Polska
Runął pomnik ku czci Armii Czerwonej w Sławnie
Wikimedia Commons/Promocjasławno/CC BY-SA 3.0

Monument rozbito w sobotę młotami pneumatycznymi. Rozebranie pomnika jest związane z rozpoczęciem remontu ulicy, przy której stał. Jeszcze przed rozbiórką plany takich działań krytykowali Rosjanie.

Pomnik stał w Sławnie (woj. zachodniopomorskie) przy ulicy Koszalińskiej. Od lat budził kontrowersje w ponad 12-tysięcznym miasteczku. O jego rozbiórkę radni starali się już w 2009 r. Teraz, dzięki uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, likwidacja była w końcu możliwa.


Zdecydowana większość mieszkańców Sławna opowiadała się za rozebraniem monumentu oraz przeniesieniem tablicy z inskrypcją na część wojskową cmentarza sławieńskiego.


Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa informowała o planach rozbiórki rosyjską ambasadę. Strona rosyjska pozostawiła pismo bez odpowiedzi. Rosyjscy dyplomaci ostro zareagowali, gdy skradziono tablicę z inskrypcją z pomnika. Domagali się ukarania sprawców kradzieży i dopiero wówczas skrytykowali plany rozbiórki pomnika.

 

Na miejscu pomnika powstanie skwer


Tablica z pomnika została przeniesiona na część wojskową cmentarza w Sławnie i zabezpieczyła ją policja. Władze Sławna zapewniają, że zostanie ona na stałe wyeksponowana na cmentarzu ze stosownym opisem. Sam pomnik na ulicę Koszalińską już nie powróci, w jego miejscu powstanie skwer, na którym znajdzie się odpowiednia tabliczka informująca, że stał tu pomnik oraz, że tablica pamiątkowa trafiła na cmentarz.


Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej został wybudowany w Sławnie w 1953 roku i stanął w miejscu, w którym znajdowały się mogiły 18 żołnierzy radzieckich. Ich ciała zostały w 1952 roku ekshumowane i przeniesione na cmentarz wojenny.


"Dziennik Bałtycki", Radio Koszalin

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie