Prawnicy zdecydowanie przeciw działaniom rządu ws. Trybunału Konstytucyjnego

Polska
Prawnicy zdecydowanie przeciw działaniom rządu ws. Trybunału Konstytucyjnego
Twitter/Adam Bodnar

"Zrzeszenie Prawników Polskich, (...) wyraża najwyższe zaniepokojenie i sprzeciw wobec instrumentalnego stosowania i nadużywania prawa oraz obniżania pozycji i prestiżu najważniejszych autorytetów i instytucji prawnych" - czytamy w uchwale Zrzeszenia Prawników Polskich, które podczas piątkowych obrad w Kołobrzegu zaprotestowało przeciwko działaniom rządu w sprawie TK.

Do Zrzeszenia Prawników Polskich należy ok. 800 adwokatów. W przyjętej uchwale ZPP wypowiedziało się dosadnie o całokształcie działań rządu, które ich zdaniem doprowadziły do paraliżu TK. Informację o uchwale ZPP podał na Twitterze Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zamieszczając pełną jej treść. 

 

 

Polscy prawnicy napisali wprost, że "prawo nie może być nadużywane przez żadną partię polityczną". Zdaniem prawników "doraźne i chaotyczne zmiany (...) godzą w fundamenty Rzeczypospolitej Polskiej". I podsumowali: "Na to nie wyrażamy zgody".


"Wzywamy zatem Prezydenta RP do przyjęcia ślubowania od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, prawidłowo wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji" - pisze ZPP.


Beatę Szydło wezwano do "opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca oraz kolejnych wyroków tego Trybunału".


ZPP zakończyło uchwałę wezwaniem skierowanym do posłów, senatorów, rządu oraz prezydenta, by "akceptowali i stosowali prawo i powstrzymali się od prób obalenia porządku prawnego RP opartego na obowiązującej Konstytucji".


polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie