Niemcy: spór gazet o decyzję kanclerz Merkel ws. satyryka

Świat
Niemcy: spór gazet o decyzję kanclerz Merkel ws. satyryka
PAP/EPA/OLE SPATA (R)/PRESIDENTIAL PRESS OFFICE (L)/HANDOUT

Niemiecka prasa i aprobuje i krytykuje decyzję kanclerz Angeli Merkel, która zaaprobowała ściganie przez wymiar sprawiedliwości satyryka Jana Boehmermanna. Jest on oskarżany przez Turcję o obrazę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

"Merkel zapowiedziała jedynie, że sprawę Boehmermanna i Erdogana zbada wymiar sprawiedliwości. To brzmi tak, jakby kanclerz zdradziła satyryka. Ale to bzdura. Przekazanie sprawy wymiarowi sprawiedliwości nie jest oznaką płaszczenia się przed Erdoganem, lecz normalnym trybem w państwie prawa" - komentuje "Sueddeutsche Zeitung".

 

Autor komentarza Heribert Prantl przyznaje, że wydane przez rząd upoważnienia do ścigania "brzmi dwuznacznie". To nie oznacza jednak, że Boehmermann będzie teraz ścigany i ukarany. Upoważnienie oznacza jedynie, że wymiar sprawiedliwości "może uczynić to, co jest jego zadaniem: zbadać, czy popełniony czyn, czyli satyra, podlega karze" - tłumaczy.

 

Gazeta odnosi się do zapowiedzi Merkel zniesienia paragrafu 103 kodeksu karnego, który jest podstawą prawną w sprawach dotyczących obrazy zagranicznych głów państwa. "Satyra Boehmermanna była nieudana, ale to nie oznacza, że jest karalna" - ocenia komentator "Sueddeutsche Zeitung".

 

Jego zdaniem Boehmermann chciał "za pomocą drewnianego młota udzielić Erdoganowi korepetycji w kwestii wolności słowa". "Sąd musi rozstrzygnąć, czy w tym celu wolno posługiwać się bezczelnymi sformułowaniami, które oderwane od kontekstu są mocno obraźliwe" - dodał komentator.

 

Niech decydują niezależni sędziowie

 

Podobne stanowisko reprezentuje inna czołowa niemiecka gazeta - "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Merkel podjęła słuszną decyzję - przekazała sprawę niezależnemu wymiarowi sprawiedliwości" - chwali wydawca dziennika Berthold Kohler.

 

Jego zdaniem to dobrze, że sprawa Boehmermanna znajdzie się w rękach niezależnych sędziów, czyli "w dobrych rękach". "W przeciwieństwie do Rosji czy Turcji, niewinni ludzie nie muszą się obawiać państwa prawa i jego organów" - zauważa autor komentarza.

 

Merkel się poniżyła

 

Całkowicie inną ocenę można znaleźć w dzienniku "Die Welt". "Angela Merkel poniżyła się przed Erdoganem" - pisze autor komentarza Torsten Krauel. Dziennikarz jest zdziwiony, że skargę "autokraty przeciwko niemieckiemu satyrykowi" zaakceptowała niemiecka kanclerz, która po zamordowaniu francuskich satyryków z redakcji "Charlie Hebdo" poleciała do Paryża, aby wraz innymi przywódcami Zachodu zademonstrować solidarność w obronie wolności sztuki i zachodnich wartości.

 

"Die Welt" podkreśla, że w rzeczywistości decyzja Merkel nie dotyczy tylko Erdogana, lecz wpłynie na relacje także z innymi politykami w rodzaju prezydenta Rosji Władimira Putina. "Nazywanie Putina kłamcą, chociaż jest nim, stanie się teraz - po pokłonie Merkel przed Erdoganem - bardziej ryzykowne" - ocenia komentator.

 

Berliński dziennik "Tagesspiegel" stoi na stanowisku, że Merkel nie powinna była ustępować przed żądaniami polityka, który w swoim kraju uciska wolność mediów i wolność słowa. Jej decyzja jest "niewłaściwym sygnałem" pod adresem tych, którzy są w Turcji zamykani w więzieniach za walkę o demokratyczne prawa". Postawa Merkel "nie przyczyni się do obrony wolności słowa w Turcji" - ostrzega gazeta.

 

PAP

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze