"Jesteście stąd, gdzie wszystko się zaczęło". W Poznaniu spotkanie ewangelizacyjne w 1050-lecie chrztu Polski

Polska
"Jesteście stąd, gdzie wszystko się zaczęło". W Poznaniu spotkanie ewangelizacyjne w 1050-lecie chrztu Polski
Abp Stanisław Gądecki fot. Polsat News

W ramach centralnych uroczystości 1050-lecia chrztu Polski na Inea Stadionie w Poznaniu rozpoczęło się spotkanie ewangelizacyjne. - Dzisiaj chcemy się cieszyć; spotykamy się w formie nieoficjalnej, życzliwi jedni drugim i jednocześnie wdzięczni za tych, którzy doprowadzili do chrztu Polski - mówił abp Stanisław Gądecki.

Głównym punktem sobotnich uroczystości, odbywających się pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja", będzie msza pod przewodnictwem legata papieskiego. W wydarzeniu ma wziąć udział ponad 30 tys. osób.

 

- Dwa poprzednie dni w Gnieźnie i Poznaniu były poświęcone oficjalnym wydarzeniom: liturgicznym uroczystościom oraz Zgromadzeniu Narodowemu. Dzisiaj chcemy się cieszyć. Spotykamy się tutaj w takiej formie nieoficjalnej, życzliwi jedni drugim. I jednocześnie wdzięczni za tych wszystkich ludzi, którzy doprowadzili do chrztu Polski; za biskupa Jordana, za Mieszka I, a najbardziej za Dąbrówkę - witał zgromadzonych przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki.

 

Pojedźcie na "wyspę władców" na Ostrowie Lednickim

 

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił w trakcie powitania, że Wielkopolanie mogą być dumni z faktu, że są "kustoszami tej wspaniałej historii".

 

- Nasz ukochany ojciec święty Jan Paweł II zawsze nam powtarzał: pamiętajcie, jesteście stąd, gdzie wszystko się zaczęło. Tu w Gnieźnie, tu w Poznaniu zaczęła się historia Polski, historia państwa i Kościoła - powiedział.

 

- Cieszę się, że jesteście dzisiaj z nami, ale świętujmy nie tylko dzisiaj, świętujmy cały rok 1050-lecia chrztu Polski. Dlatego już dzisiaj zapraszam wszystkich: pojedźcie do Gniezna pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Pojedźcie pokłonić się pierwszym władcom, Mieszkowi i Chrobremu, do katedry w Poznaniu. Pojedźcie na wyspę władców na Ostrowie Lednickim, tam są pierwsze budowle księcia Mieszka, odwiedźcie Grzybowo, te wszystkie grody, które świadczą o tej długiej tradycji polskiego państwa - mówił marszałek Woźniak.

 

Chrzest na stadionie

 

Po południu legat papieski, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin odprawi mszę z chrztem dorosłych i posłaniem, wieńczącą centralne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Wydarzenia na stadionie zakończy wieczorny koncert jubileuszowy, musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

 

Od samego rana na stadion przybywają tysiące osób, pielgrzymi z Wielkopolski i całego kraju. Ruchem w pobliżu stadionu kieruje policja. W stronę miejsca wydarzenia w sobotę częściej niż zwykle kursują tramwaje i autobusy.

 

Obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski

 

Centralne uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski rozpoczęły się w czwartek w Gnieźnie. Odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza pod przewodnictwem legata papieskiego.

 

W piątek w Poznaniu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywających się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Po południu, pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina, w poznańskiej bazylice archikatedralnej odprawiono uroczystą mszę, po niej przedstawiciele Kościoła oraz prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, oraz premier Beata Szydło złożyli kwiaty na grobach pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie