Waszczykowski: Rosja stanowi zagrożenie egzystencjalne

Świat
Waszczykowski: Rosja stanowi zagrożenie egzystencjalne
PAP/Rafał Guz

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział w piątek na konferencji bezpieczeństwa w Bratysławie, że Rosja ma potencjał niszczenia krajów i z tego powodu stanowi zagrożenie egzystencjalne.

Szef polskiej dyplomacji powtórzył wezwanie do rozmieszczenia wojsk NATO na wschodniej flance Sojuszu. Wyraził nadzieję, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie zaaprobuje takie działania. - Oczekujemy obecności, obecności, obecności. Obecność wojsk z różnych krajów NATO mogłaby być symbolem determinacji do obrony wschodniej flanki. Możemy rozmawiać o skali - powiedział Waszczykowski.


- Mamy zagrożenia egzystencjalne i nieegzystencjalne. Oczywiście działalność Rosji jest rodzajem zagrożenia egzystencjonalnego, ponieważ ta działalność może niszczyć kraje - mówił szef MSZ w odpowiedzi na pytanie o to, które wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa postrzega on jako egzystencjalne.


- I mamy nieegzystencjalne zagrożenia, takie jak terroryzm, jak wielkie fale migrantów - dodał Waszczykowski. 


Zapytany konkretnie o Państwo Islamskie minister powiedział, że stanowi ono bardzo poważne zagrożenie, ale "nie jest to zagrożenie egzystencjalne dla Europy".

 

"Okazywanie słabości jest postrzegane jako zachęta do agresji"

 

Szef polskiej dyplomacji mówił również o głównych wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie Sojusz. Wskazał na Wschód i Południe jako dwa zasadnicze kierunki zagrożeń i wyzwań dla NATO. Zwrócił uwagę, że tylko podejmując zdecydowane decyzje Sojusz jest w stanie zniechęcić potencjalnych agresorów. - Okazywanie słabości jest często postrzegane jako zachęta do agresji - powiedział.

 

Podkreślił przy tym, że zdolność NATO do obrony i odstraszania uzależniona jest od geograficznego rozmieszczenia zdolności obronnych. W ocenie ministra warunkiem skutecznego odstraszania jest gotowość Sojuszu do obrony w takim samym zakresie wszystkich swoich członków.

 

"Brak obecności wojsk byłby prowokacyjną sytuacją"

 

Zapytany, jakim rezultatem powinien zakończyć się szczyt NATO, żeby można go było uznać za sukces, powiedział: "Oczekujemy decyzji, która zmieni status bezpieczeństwa w tym regionie. Chociaż należymy do tej samej instytucji, są w niej dwa odrębne statusy bezpieczeństwa. Lepszy w zachodniej części Europy, inny status bezpieczeństwa w miejscu, które nazywamy wschodnią flanką. Nie ma tam sił NATO, militarnych instalacji obronnych. (...) Oczekujemy, że szczyt NATO zajmie się tą kwestią i zmieni to".
 
Pytany, o jak duże siły może chodzić, odpowiedział: "Możemy o tym dyskutować. Toczy się debata na temat dwóch brygad, na temat instrumentów rozpoznania, systemów monitorowania".

 

Waszczykowski mówił też, że rozmieszczenie sił w tym regionie przez niektórych uważane jest za prowokację. - Nie zgadzamy się z tym. Brak obecności wojsk byłby prowokacyjną sytuacją - podkreślił.

 

Szereg spotkań ministra spraw zagranicznych

 

Jak poinformowało MSZ w komunikacie, w Bratysławie minister Waszczykowski odbył szereg spotkań dwustronnych. Spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Mołdawii Andreiem Galburem. Podczas swojej pierwszej rozmowy ministrowie skoncentrowali się na relacjach UE-Mołdawia, sytuacji bezpieczeństwa oraz problematyce bilateralnej. Minister Waszczykowski wskazał, że strona mołdawska musi podjąć konkretne działania na rzecz efektywnej implementacji Umowy Stowarzyszeniowej, w tym jej części handlowej, co zapewni utrzymanie proeuropejskiego kursu rozwoju Mołdawii.

 

Minister Waszczykowski rozmawiał również z ministrem stanu ds. zagranicznych Indii generałem Vijayem Kumarem Singhiem. Głównym tematem spotkania było omówienie tegorocznych wizyt na najwyższym szczeblu, w tym m.in. wizyty prezydenta RP w Indiach i minister spraw zagranicznych Indii w Polsce.

 

Na marginesie obrad GLOBSEC minister Waszczykowski spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Miroslavem Lajczakiem. Dyskusja ministrów poświęcona była kwestiom dwustronnym, regionalnym, jak również kryzysowi migracyjnemu.

 

Polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie oraz przygotowaniom do szczytu NATO poświęcona była rozmowa ministra Waszczykowskiego z senatorem Christopherem Murphym, współprzewodniczącym koła polskiego w Senacie USA.

 

Organizowana od 2005 roku przez Slovak Atlantic Commission konferencja GLOBSEC jest uznanym forum wymiany i kształtowania poglądów na temat stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa z udziałem znaczących postaci świata polityki. Na przestrzeni lat stała się ważnym forum zajmującym się zagadnieniami bezpieczeństwa z perspektywy regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Tegoroczna edycja spotkania, jak podkreślali organizatorzy, miała szczególne znaczenie ze względu na szczyt NATO w Warszawie, który był głównym tematem debat

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze