Walki w Donbasie wzmagają się od miesięcy mimo porozumienia - alarmuje OBWE

Świat
Walki w Donbasie wzmagają się od miesięcy mimo porozumienia - alarmuje OBWE
PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi oddziałami rządowymi w Donbasie na wschodzie Ukrainy w ostatnich miesiącach nasilają się mimo apeli o przestrzeganie obowiązujących od ponad roku porozumień pokojowych - poinformowała w piątek Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

"Już od miesięcy z wielkim zaniepokojeniem odnotowujemy pogarszającą się sytuację na wschodzie (Ukrainy)" - podkreślił w oświadczeniu szef misji obserwacyjnej OBWE Ertugrul Apakan, wyrażając żal, że strony konfliktu "ignorują nasze apele o powściągliwość".


Utrzymujące się walki dodatkowo osłabiły społeczne zaufanie do prozachodniego rządu w Kijowie - pisze Reuters. Agencja przypomina, że w tym tygodniu na czele nowego gabinetu stanął dotychczasowy przewodniczący parlamentu Wołodymyr Hrojsman, który zastąpił na stanowisku premiera Arsenija Jaceniuka, oskarżanego o opóźnianie reform i walki z korupcją.


Ponad 9 tys. ofiar od początku konfliktu


Podpisane w lutym 2015 roku w Mińsku porozumienia pokojowe nie doprowadziły do zakończenia zbrojnego konfliktu we wschodniej Ukrainie. Strony oskarżają się nawzajem o naruszanie postanowień umowy i niemal codziennie notowane są ofiary wśród żołnierzy lub ludności cywilnej.


Reuters wyliczył w oparciu o dane ukraińskiego wojska, że w marcu zginęło 20 ukraińskich żołnierzy, co stanowi najwyższy miesięczny bilans ofiar od sierpnia ubiegłego roku, a od początku kwietnia poległo kolejnych siedmiu.


W ciągu ostatniej doby ukraińskie pozycje na linii frontu doświadczyły najcięższego od 27 sierpnia ostrzału z wykorzystaniem moździerzy i broni lekkiej - poinformował przedstawiciel armii Andrij Łysenko na codziennym briefingu. Jak dodał, celem większości ataków jest kontrolowana przez siły rządowe miejscowość Awdijiwka, położona na północ od opanowanego przez separatystów Doniecka.


Od początku zbrojnego konfliktu w kwietniu 2014 roku zginęło ponad 9 tys. ludzi.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie