W Wielkiej Brytanii aresztowano 5 osób w związku z atakami w Paryżu i Brukseli

Świat
W Wielkiej Brytanii aresztowano 5 osób w związku z atakami w Paryżu i Brukseli
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Brytyjska policja poinformowała w piątek, że aresztowała pięcioro podejrzanych o przygotowywanie aktów terroru. Zatrzymań dokonano w ramach śledztwa związanego z zamachami w Paryżu i Brukseli. Nie podano, gdzie miało dojść do przygotowywanych ataków.

Trzech mężczyzn i kobietę zatrzymano w czwartek w Birmingham, jednego mężczyznę - w piątek nad ranem na lotnisku Gatwick pod Londynem.

 

Część śledztwa zakrojonego na szeroką skalę

 

Szef policji w regionie West Midlands Marcus Beale powiedział, że nie ma informacji sugerującej, iż atak był planowany w Wielkiej Brytanii.

 

- Ta operacja jest częścią zakrojonego na szeroką skalę śledztwa prowadzonego przez wydział ds. walki z terroryzmem w regionie West Midlands, razem z szerszą siatką ds. zwalczania terroryzmu, brytyjskim kontrwywiadem MI5 oraz partnerami z zagranicy, w tym belgijskimi i francuskimi władzami - poinformował Beale. Dodał, że dochodzenie to ma na celu badanie wszelkich zagrożeń dla Wielkiej Brytanii w następstwie ataków przeprowadzonych w ostatnim czasie w Europie.

 

Policja nie chciała zdradzić więcej szczegółów, lecz źródło w siłach bezpieczeństwa podało, że aresztowania były związane z samobójczymi zamachami w Brukseli, w których 22 marca zginęły 32 osoby oraz listopadowymi atakami w Paryżu, gdzie śmierć poniosło 130 osób.

 

Zostali przesłuchani

 

Wszyscy aresztowani - dwóch mężczyzn w wieku 40 i 59 lat, dwóch w wieku 26 lat i 29-letnia kobieta - zostali wzięci na przesłuchanie. Policja przeszukuje kilka posesji w Birmingham - podaje agencja Reutera.

 

Brytyjskie media informowały, że Belg Mohamed Abrini, podejrzany o współorganizację zamachów w Brukseli i Paryżu, pojechał w ubiegłym roku do Birmingham, gdzie robił zdjęcia stadionu piłkarskiego.

 

Z kolei Abdelhamid Abbaoud, koordynator zamachów we francuskiej stolicy, który zginął pięć dni po tych atakach w operacji francuskich oddziałów antyterrorystycznych na obrzeżach Paryża, również odwiedził Birmingham w październiku, a na swoim telefonie miał zdjęcia kilku miejsc w tym mieście.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie