Uroczysta msza z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. "Od momentu chrztu rozpoczął się bój o wierność"

Polska
Uroczysta msza z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. "Od momentu chrztu rozpoczął się bój o wierność"
PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wierność korzeniom to nie mechaniczne kopiowanie wzorców z przeszłości - powiedział abp Stanisław Gądecki podczas mszy w poznańskiej bazylice archikatedralnej z okazji 1050-lecia chrztu Polski. W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz z prezydentem Andrzejem Dudą. Procesję po mszy próbowała zakłócić grupa manifestantów, protestujących przeciw zaostrzaniu prawa aborcyjnego.

- Wierność korzeniom nie oznacza mechanicznego kopiowania wzorców z przeszłości, wierność korzeniom jest zawsze twórcza, gotowa do pójścia głąb, otwarta na nowe wyzwania i wrażliwa na znaki czasu, wyraża się ona także w trosce o rozwój rodzinnej kultury, w której wątek chrześcijański obecny był od samego początku - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


W uroczystej mszy św., pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina, oprócz prezydenta z małżonką, uczestniczyli także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.


Kardynał Parolin podkreślił, że dla narodu polskiego chrzest oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury. Wspominał też m.in. słowa bł. Pawła VI, który z okazji 1000-lecia chrztu Polski powiedział:


"Wiara chrześcijańska, język i alfabet łaciński, sumienie obywatelskie świata zachodniego wspólnie dały początek całości nowej kultury narodu polskiego, która nieprzerwanie miała dawać później poprzez swoje instytucje polityczne, religijne, edukacyjne i artystyczne świadectwo swojej niewzruszonej żywotności moralnej, swojej charakterystycznej spójności z cywilizacją europejską i swojej wyjątkowej oryginalności etnicznej, przez tysiąc lat burzliwej i chwalebnej historii".


"Od momentu chrztu rozpoczął się bój o wierność"


Metropolita poznański abp Gądecki podkreślił, że "od momentu chrztu księcia Mieszka i chrztu Polski na naszej ziemi ojczystej rozpoczął się bój o wierność". - Owa niewypowiedzianie dramatyczna walka prawdy z fałszem, dobra ze złem, piękna z brzydotą, etyki z grzechem, wolności z niewolą, wartości z antywartościami, sensu z bezsensem, życia ze śmiercią, istnienia z nicością - mówił abp Gądecki. W dziejach tej walki duchowej, aby zwyciężyć, "nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba mu być wiernym" - powiedział.


- Jeśli przyjęliśmy prawdę o Chrystusie i powierzyliśmy mu nasze życie, to nie może być sprzeczności między tym, w co wierzymy, a tym, jak żyjemy. Prawdę bowiem nie tyle uznajemy poprzez akt czysto intelektualny, ile raczej przyswajamy sobie w duchowej dynamice, która przenika w głąb naszej istoty. Prawda przekazywana jest nie tylko poprzez formalne nauczanie - chociaż ono jest ważne - lecz dzięki świadectwu życia prawego, wiernego i świętego - powiedział przewodniczący KEP.


- Nikt, kto dzisiaj trzeźwo przeżywa świat, nie powinien sądzić, iż chrześcijanie mogą sobie pozwolić na to, by po prostu dalej zajmować się swoimi sprawami, nie zważając na ogromny kryzys wiary, jaki ogarnął nasze społeczeństwo - zaznaczył hierarcha.

 

Po błogosławieństwie kończącym mszę św. i odśpiewaniu hymnu "Boże, coś Polskę" delegacja władz państwowych oraz kościelnych złożyła wieńce na grobach pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.


W imieniu narodu polskiego kwiaty złożyli prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier. W imieniu Kościoła kwiaty złożyli kard. Parolin, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący KEP abp Gądecki oraz prymas Polski abp Wojciech Polak.


Następnie abp Gądecki przekazał prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premier krzyże wykonane z drewna z wałów obronnych pochodzących z grodu Mieszka I z 966 roku.


Pikieta przeciw zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej


Msza św. poprzedzona była uroczystą procesją maryjną, nawiązującą do celebracji milenium chrztu Polski w 1966 r. Wierni, podobnie jak 50 lat temu, przeszli wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej spod poznańskiego kościoła farnego na Ostrów Tumski do katedry. Według szacunków policji, w procesji uczestniczyło ok. 5 tys. wiernych.


Procesję próbowało zagłuszyć ok. 50. manifestantów, protestujących przeciw zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Demonstranci zgromadzili się na brzegu Warty, nieopodal mostu Chrobrego, po którym przechodziła procesja maryjna. Aktywiści trzymali w rękach transparenty z hasłami, m.in.: "Baczność. Pocznij", "Martwe nie będziemy rodzić".


Pierwsze wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego


Piątkowa msza św. była jednym z głównych punktów trwających od czwartku w Wielkopolsce centralnych uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.


Wcześniej w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich miało miejsce uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywającym się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.


Centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w czwartek w Gnieźnie. Odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.


W sobotę, ostatniego dnia uroczystości jubileuszowych w Wielkopolsce, obchody odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem uroczystości będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy pokaz musicalu "Jesus Christ Superstar".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie