Silne trzęsienie ziemi w Japonii. 9 zabitych, setki rannych

Świat
Silne trzęsienie ziemi w Japonii. 9 zabitych, setki rannych
AP

Trzęsienie ziemi o sile 6,5 w skali Richtera nawiedziło w nocy z czwartku na piątek czasu lokalnego wyspę Kiusiu, w południowo-zachodniej części Japonii. Jak poinformowały władze w Tokio, zginęło co najmniej 9 osób, a ponad 760 zostało rannych.

Rzecznik japońskiego rządu powiedział, że stan 44 rannych jest ciężki. Osiem osób uznano za zaginione.

 

Władze skierowały do akcji około 3 tys. policjantów, żołnierzy i strażaków. W bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 44 tys. ludzi. W ponad 14 tysiącach gospodarstw domowych nie ma prądu.

 

Na skutek serii wstrząsów na wyspie Kiusiu zawaliło się lub zostało uszkodzonych wiele budynków. W kilku miejscach wybuchły pożary. Lokalne władze zapewniły, że znajdujące się tam reaktory jądrowe są bezpieczne.

 

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w pobliżu miast Kumamoto i Mashiki. Większośćśmiertelnych ofiar pochodziła z tego ostatniego miasta.

 

PAP/EPA/US GEOLOGICAL SURVEY/HANDOUT

 

Amerykańska służba geologiczna USGS podała także informację o trzęsieniu ziemi o sile 6,5 w skali Richtera w pobliżu wyspiarskiego państwa na Pacyfiku, Vanuatu. Vanuatu i Japonia leżą w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

 

W marcu 2011 roku trzęsienie ziemi i potężne tsunami spowodowały w północno-wschodniej Japonii śmierć co najmniej 20 tysięcy ludzi i gigantyczne zniszczenia.

 

CNN, PAP

wjk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie