"Przyjmujemy wierzących i niewierzących". Ostatnia szansa by zostać wolontariuszem na ŚDM

Polska
"Przyjmujemy wierzących i niewierzących". Ostatnia szansa by zostać wolontariuszem na ŚDM
krakow2016.com

Do 17 maja została przedłużona w stolicy rekrutacja wolontariuszy na diecezjalny tydzień Światowych Dni Młodzieży. Szukamy wolontariuszy miejskich, którzy chcieliby się zaangażować w projekty związane z Warszawą - powiedziała Marta Kukowska z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Do tej pory zgłosiło się 755 osób chętnych, by działać w wolontariacie ŚDM. Potrzeba jeszcze ok. 300 osób. Żeby być wolontariuszem trzeba mieć 18 lat. Udział w wolontariacie podczas dni w diecezjach jest bezpłatny.

 

Przedłużona rekrutacja

 

- Z jednej strony chcemy poinformować, że przedłużamy czas rejestracji i możliwości włączenia się w wolontariat, a z drugiej strony mówimy, że jest to ostatnia szansa, by być wolontariuszem w Warszawie podczas ŚDM - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański. Wyjaśnił, że dynamika zgłoszeń jest coraz większa, miejsca zaangażowania znikają z godziny na godzinę.

 

Projekt wolontariatu realizowany jest wspólnie przez czterech partnerów: po stronie kościelnej są to archidiecezja warszawska oraz diecezja warszawsko-praska; po stronie samorządowej - Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza. Warszawa szuka więc wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować w projekty kościelne, jak i w miejskie, by pracować w strefach kulturalnych czy przy akcjach społecznych.

 

"Odczuwamy już zmęczenie"

 

Jak powiedziała  Kukowska, przez ostatni miesiąc udało się zebrać ponad 500 wolontariuszy; liderem jest archidiecezja warszawska, do której zgłasza się najwięcej osób.

 

- Pracujemy od tygodni, więc odczuwamy już zmęczenie, ale po każdej rozmowie rekrutacyjnej dostajemy skrzydeł. Przychodzą do nas osoby niesamowite, nie tylko młode; osoby z dużym doświadczeniem, znające języki obce, wykształcone i takie, których na pierwszy rzut oka w ogóle nie posądziłabym, że chciałyby zostać wolontariuszem - mówiła.

 

Dodała, że dwa tygodnie temu zgłosiła się pani, która jako wolontariusz pracowała wiele miesięcy w Wietnamie.

 

Kwestia religii nie jest tematem rozmowy

 

Większość ochotników ma motywacje religijne, deklarują się jako osoby wierzące i praktykujące. Podkreśliła jednak, że kwestia religii nie jest tematem rozmowy rekrutacyjnej i koordynatorzy czekają także na wolontariuszy innych wyznań czy niewierzące - dla nich ciekawą propozycją może być zaangażowanie w wolontariat miejski.

 

Kukowska zachęca, by angażować się w projekty kulturalne miasta. - Epicentrum tych działań będzie na Krakowskim Przedmieściu. Chcemy pokazać nasz kraj, nasze miasto dziesiątkom tysięcy przyjeżdżających do Polski, więc jeżeli ktoś lubi takie środowisko międzykulturowe, to zapraszamy. Jeżeli ktoś ma w sobie żyłkę informatora, lubi działać w dynamicznych miejscach jak dworzec czy lotnisko i ma chęć pomocy innej osobie, to czeka na niego Centrum Komunikacji Społecznej - zachęcała.

 

Jak zostać wolontariuszem?

 

Żeby zostać wolontariuszem należy wejść na stronę www.sdm2016.warszawa.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. Podaje się w nim obszar wolontariatu, którym jest się zainteresowanym, dane osobowe i poziom znajomości języków obcych. Potem czeka się na rozmowę rekrutacyjną. Po zakwalifikowaniu, kandydat rozpoczyna szkolenia - obowiązkowe z pierwszej pomocy i komunikacji międzykulturowej oraz szkolenia z wiedzy potrzebnej na stanowisku, które będzie zajmował.

Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni.

 

ŚDM w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca; dzień później - 26 lipca - zaczynają się ŚDM w Krakowie.

 

PAP

 

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie