"Niewidzialny" pociąg dopasuje się do krajobrazu

Polska
"Niewidzialny" pociąg dopasuje się do krajobrazu
Kazuyo Sejima/Seibu Group

Już w 2018 roku na japońskie tory ma wyjechać pociąg, jakiego jeszcze na świecie nie było. Kazuyo Sejima, architekt słynąca z projektowania budynków zlewających się z otoczeniem, wpadła na pomysł, by do wykonania zewnętrznych części maszyny wykorzystać materiały dające efekt lustra. Dzięki czemu w pociągu odbijać się będzie otoczenie.

"Przejrzysty i powiązany z naturą", tak określany jest styl Sejimy, laureatki wielu branżowych nagród i projektantki budynków, m.in. Szklanego Pawilonu w Toledo Museum of Art w Ohio, Nowego Muzeum Sztuki Współczesnej Nowego Jorku, czy Centrum Edukacyjnego Rolex na the École Polytechnique Fédérale de Lausanne w Szwajcarii.

 

Jednak projekt pociągu jest pierwszym w karierze Kazuyo Sejima. Jeśli nowoczesna maszyna rzeczywiście w 2018 roku wyjedzie na tory, Japonia słynąca do tej pory z najszybszych pociągów świata, znów wyznaczać będzie kolejowe trendy, tym razem te związane z designem.

 

Prezent na jubileusz

 

Sejima została poproszona o projekt "niewidzialnego" pociągu, który ma jeździć w ramach sieci kolejowej Seibu, bo firma w ten sposób chce uczcić swoje 100. urodziny.

 

Projektantka ma za zadanie stworzyć "łagodną" konstrukcję, która będzie "stapiać się z krajobrazem". Kazuyo Sejima będzie odpowiedzialna także za wnętrze pociągu. Założenie jest takie, by pasażer czuł się jak u siebie w salonie.

 

CNN

 

jak/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie