Nie będzie ślubów kościelnych w łodzi

Polska
Nie będzie ślubów kościelnych w łodzi
flickr/ristok

- Śluby kościelne powinny odbywać się tylko w kościołach - przypomniał obradującym w Poznaniu biskupom Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący Komisji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów bp Adam Bałabuch. Wątpliwości wywołała zmiana prawa cywilnego, zgodnie z którą ceremonie zawarcia związku małżeńskiego mogą odbywać się poza urzędem. W plenerze narzeczeni chcą organizować też śluby kościelne.

Podczas zebrania plenarnego KEP bp Bałabuch przywołał wytyczne liturgii dotyczące miejsca udzielania sakramentu małżeństwa.

 

W plenerze tylko ślub cywilny

 

Od marca 2015 roku przyszli małżonkowie mogą wybierać między uroczystością w urzędzie stanu cywilnego a ślubem w dowolnym miejscu. W tym drugim przypadku należy się liczyć z dodatkową opłatą w wysokości  ok. 1000 zł. W przypadku ślubu kościelnego obowiązuje Kodeks Prawa Kanonicznego.

 

- Komisja jest zdania, że należy trzymać się miejsca świętego, jakim są kościoły. To właściwe miejsce do organizowania ceremonii, a przede wszystkim do udzielania sakramentów - powiedział bp Adam Bałabuch.

 

372. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski jest częścią oficjalnych obchodów Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, które od czwartku do soboty, 14-16 kwietnia, odbywają się w Gnieźnie, Ostrowie Lednickim i Poznaniu.

 

KAI

az/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie