Michalak: egzamin gimnazjalny to pierwszy stopień do realizacji celów

Polska
Michalak: egzamin gimnazjalny to pierwszy stopień do realizacji celów
Marek Michalak, fot. Katarzyna Czerwińska/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

"To także jeden z pierwszych egzaminów, które przyjdzie Wam zdawać w życiu. Bazować on będzie na wiedzy, jaką zdobyliście przez lata nauki i zweryfikuje umiejętność logicznego myślenia, wyciągania wniosków i uważnego czytania" - napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do gimnazjalistów, którzy w poniedziałek, wtorek i środę będą pisać obowiązkowy egzamin.

"Przed Wami ważny egzamin, który sprawdzi dotychczas zdobytą przez Was wiedzę i umiejętności. Domyślam się, że pomimo intensywnych przygotowań, denerwujecie się. Chcę Was zapewnić, że to naturalne uczucie towarzyszące wszystkim testom. Ważne, aby potrafić sobie radzić ze stresem, tak by mobilizował, a nie paraliżował. Wierzę, że pokonacie obawy i pewni siebie przystąpicie do egzaminu" - dodał rzecznik.

 

Zapewnił uczniów, że nie ma się czego bać, bo, jak wiadomo, strach to zły doradca. "Ważne jest to, w jaki sposób przygotowywaliście się do tego egzaminu - Wasza praca na pewno zaprocentuje i zostanie doceniona" - dodał.

 

Koniec pewnego etapu

 

"Pamiętajcie, że jest to test, który weryfikuje wiedzę, ale nie jest oceną Was samych, a to zawsze jest najważniejsze - to, kim jesteście i jakie wartości wyznajecie" - podkreślił rzecznik praw dziecka.

 

Zaznaczył, że zbliżający się egzamin kończy pewien etap nauki, ale równocześnie rozpoczyna kolejny. "Będzie to z pewnością czas wielu nowych wyzwań. Życzę Wam, by były to dobrze spędzone lata, pełne sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań. Każdemu w Was życzę powodzenia podczas egzaminu, za wszystkich mocno trzymam kciuki" - zapewnił Michalak.

 

Egzamin gimnazjalny w przyszłym tygodniu

 

W poniedziałek, wtorek i środę obowiązkowy egzamin gimnazjalny w całym kraju będzie pisać ponad 360 tys. uczniów klas III gimnazjów. Pierwszego dnia będzie sprawdzana ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego - z języków obcych. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie