Odbijanie zakładników w hotelu. Ćwiczenia stołecznej policji przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży

Polska
Odbijanie zakładników w hotelu. Ćwiczenia stołecznej policji przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży
policja.waw.pl

Do warszawskiego hotelu wtargnęła grupa uzbrojonych osób, mają ładunki wybuchowe, biorą zakładników - to scenariusz ćwiczeń stołecznej policji i Żandarmerii Wojskowej, które w nocy z czwartku na piątek odbyły się w centrum stolicy. Służby przygotowywały się m.in. do szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

- To przede wszystkim przygotowanie do zabezpieczenia olbrzymich przedsięwzięć, które czekają nas latem - szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Chodziło o to, by policjanci mogli ćwiczyć w realnych warunkach, jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistości. Scenariusz - nie możemy ujawniać szczegółów - zakładał, że grupa osób z bronią i ładunkami wybuchowymi zajmuje w hotelu pomieszczenia i bierze zakładników - powiedział Mariusz Mrozek, rzecznik komendanta stołecznego policji.

 

Scenariusz tego typu ćwiczeń zazwyczaj nie jest sztywny, a policjanci muszą się zmierzyć z niespodziewanymi sytuacjami. - To nie tylko przećwiczenie procedur, bardzo istotna jest praktyka - czyli to jak policjanci i - w tym przypadku - żołnierze, pokonują różnego rodzaju przeszkody. Jak działają, by doprowadzić do rozwiązania sytuacji kryzysowej - dodał Mrozek.

 

Ćwiczono też m.in. udzielanie pierwszej pomocy i zabezpieczanie broni oraz materiałów wybuchowych.

 

Włączono służbę hotelową

 

Ćwiczenia zostały przeprowadzone w hotelu Novotel, włączono w nie również obsługę hotelową. Według rzecznika dla pracowników obiektu i całej sieci hotelowej było to również szkolenie z obowiązujących procedur.

 

- Każde takie ćwiczenia służą temu, by z jednej strony doskonalić działania policjantów, a z drugiej wyłapać ewentualne rzeczy, które mogą stanowić jakiś słaby punkt. Chodzi o to, by w sytuacji, gdy dojdzie do rzeczywistego zagrożenia, móc działać jak najskuteczniej - powiedział Mrozek.

 

To nie pierwsze tego typu ćwiczenia przeprowadzane w ostatnich miesiącach przez policjantów Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji. Razem z innymi służbami sprawdzali w ten sposób swoje umiejętności m.in. w teatrze "ROMA" i Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca. Imprezy związane z tym wydarzeń będą też odbywać się w innych polskich miastach. Z kolei szczyt NATO ma odbyć się w dniach 8-9 lipca 2016 r. w Warszawie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie