Czesi coraz bardziej niechętni cudzoziemcom

Świat
Czesi coraz bardziej niechętni cudzoziemcom
PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Z opublikowanego w piątek sondażu firmy STEM wynika, że tylko 25 proc. Czechów uważa, że grupom etnicznym należy pozwolić żyć według ich własnych zwyczajów i tradycji. W 2014 roku 46 proc. Czechów było tego zdania. Prawie trzy czwarte respondentów uważa, że cudzoziemcy stanowią zagrożenie.

Tylko jedna czwarta Czechów jest skłonna przyznać obywatelstwo cudzoziemcom, niezależnie od kraju ich pochodzenia.

 

W roku 2014 jedna trzecia Czechów uważała, że można przyznawać obywatelstwo cudzoziemcom niezależnie od tego, skąd pochodzą, i jaką grupę etniczną reprezentują. 60 proc. pytanych było wówczas zdania, że cudzoziemcy mogą stanowić zagrożenie. Teraz uważa tak 71 proc.

 

Kryzys migracyjny w tle

 

Ośrodek STEM podkreśla, że "wpływ kryzysu migracyjnego na zmianę poglądów Czechów jest ewidentny".

 

Czesi zdają sobie sprawę z tego, że rosną ich uprzedzenia wobec cudzoziemców. Dwa lata temu 52 proc. z nich uważało, że cudzoziemcy mieszkający w ich kraju są traktowani bez uprzedzeń. Według nowego sondażu tylko 41 proc. respondentów podziela taką opinię.

 

70 proc. Czechów sprzeciwia się przyjęciu uchodźców

 

W sondażu przeprowadzonym w styczniu blisko 70 proc. Czechów zadeklarowało, że sprzeciwia się przyjęciu uchodźców w swoim kraju. Kraj odrzuca też unijny system rozdzielania uchodźców między państwa UE.

 

Prezydent Czech Milosz Zeman wielokrotnie wzbudzał kontrowersje swymi wypowiedziami na temat napływu uchodźców i migrantów do Europy. W orędziu do rodaków pod koniec grudnia powiedział, że napływ uchodźców do Europy jest "zorganizowaną inwazją".

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie