Wasiak wiceprezydentem Bydgoszczy. Przedstawiła swoje priorytety

Biznes
Wasiak wiceprezydentem Bydgoszczy. Przedstawiła swoje priorytety
Polsat News

Była minister infrastruktury Maria Wasiak rozpoczęła pracę jako wiceprezydent Bydgoszczy. Zapowiedziała, że zamierza skoncentrować się głównie na projektach rewitalizacyjnych i zwiększeniu atrakcyjności parku przemysłowo-technologicznego przez otwarcie się na potrzeby inwestorów.

Wasiak będzie odpowiadała m.in. za realizację strategii miasta i pozyskiwanie środków unijnych. Na wtorkowej konferencji prasowej podkreśliła, że w istocie będzie zajmować podobną problematyką, jak w ministerstwie, ale niejako z drugiej strony. Podała, że zamierza być wiceprezydentem przynajmniej do końca 2018 r., kiedy odbędzie się pierwsza duża ewaluacja projektów unijnych.

 

Wiceprezydent zaznaczyła, że podjęcie pracy w ratuszu traktuje jako ciekawe wyzwanie zawodowe, a lubi zajmować się tym co ją interesuje, nie znosi chodzić do pracy z przeświadczeniem, że od iluś lat robi się ciągle to samo.

 

- Zapoznawanie się z problemami Bydgoszczy zaczęłam od strategii ZIT-owskiej, gdzie Bydgoszcz jest bardzo dobrze opisana jako miejsce, ale też opisane są aspiracje i rola Bydgoszczy metropolitalnej i jej funkcja jako pewnego centrum regionu. Tak trzeba na miasto patrzeć, a nie tylko w granicach jakiś prostych, bieżących funkcji - powiedziała.

 

Rewitalizacja dzielnic

 

Podkreśliła, że chce skupić się głównie na zawartych w strategii miasta planach rewitalizacji dzielnic oraz przyjrzeć się funkcjonowaniu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, aby znaleźć odróżniający go specyficzny profil.

 

- Tak, jak oceniam, na dziś nie mamy profilu zachęcania inwestorów, który czyniłby z Bydgoszczy miejsce szczególne, wyróżniające się pośród innych stref ekonomicznych czy parków przemysłowych. Bardzo istotnym elementem, który jest brany pod uwagę przez inwestorów jest stan kadry obecny i potencjalny, czy system szkolnictwa i szkół wyższych odpowiada ich potrzebom. To można wzmocnić, otwierając się bardziej na propozycje inwestorów - mówiła wiceprezydent.

 

Współpraca z Toruniem

 

Podkreśliła, że jest zwolennikiem współpracy Bydgoszczy z Toruniem. - Zawsze daje to efekt synergii pozytywnej. Opłaca się przezwyciężać te animozje. Życie jest trudne, trzeba próbować z tym problemem dać sobie radę. Strategia ZIT-owska zakłada pewną kompatybilność. Trudno odwrócić się plecami, raczej razem. To mówię z doświadczenia, z pozycji krajowej, a nawet więcej niż krajowej - argumentowała.

Wasiak pracę na stanowisku wiceprezydenta Bydgoszczy rozpoczęła w poniedziałek.

 

W rządzie Kopacz zasiadała od 22 września 2014 r. do 16 listopada 2015 r. W latach 2000-2014 była związana z Grupą PKP, zajmując różne stanowiska kierownicze, m.in. prezesa PKP Przewozy Regionalne, prezesa PKP i członka zarządu PKP.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze