Turcja: pięć osób aresztowanych za zniewagę prezydenta

Świat
Turcja: pięć osób aresztowanych za zniewagę prezydenta
Po prawej prezydent Recep Tayyip Erdogan, fot.: PAP/EPA/TURKISH President Press Office

"Pięciu mężczyzn z tureckiej prowincji Sanliurfa zostało aresztowanych za zniewagę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana na portalach społecznościowych" - poinformowała w środę agencja Dogan. Szóstego zatrzymanego zwolniono po przesłuchaniach.

Od objęcia przez Erdogana fotela prezydenta w sierpniu 2014 r. w Turcji otwarto prawie 2 tys. postępowań sądowych o zniewagę prezydenta. Dotyczą one zarówno artystów czy dziennikarzy, jak i zwykłych obywateli.

 

Jak pisze AFP, w większości przypadków postępowania te kończą się karą pozbawienia wolności w zawieszeniu, jednak 20 stycznia pewna kobieta została skazana na 11 miesięcy więzienia za obsceniczny gest wykonany w kierunku prezydenta podczas manifestacji w marcu 2014 r.

 

Niemieckie poczucie humoru

 

W poniedziałek Erdogan złożył także zawiadomienie do prokuratury w Moguncji (Niemcy) o popełnieniu przestępstwa przez niemieckiego satyryka Jana Boehmermanna, autora paszkwilu pod jego adresem, co zaostrzyło dyplomatyczny konflikt z Berlinem.

 

W niedzielę notę werbalną zawierającą żądanie podjęcia kroków prawnych przeciwko satyrykowi przekazało władzom w Berlinie tureckie ministerstwo spraw zagranicznych. Niemiecki rząd obecnie analizuje treść noty, co - jak zapowiadano - ma potrwać kilka dni.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie