Prezydent chce wyjaśnień ws. głosowania "na dwie ręce"

Polska
Prezydent chce wyjaśnień ws. głosowania "na dwie ręce"
PAP/Jacek Turczyk

- Z całą pewnością jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca - powiedział prezydent. Andrzej Duda zwrócił się do marszałka Sejmu o wyjaśnienia w sprawie czwartkowego głosowania nad wyborem sędziego TK. Jedna z posłanek Kukiz'15 zagłosowała za Kornela Morawieckiego. Prezydent zaznaczył, że - zgodnie z opiniami ekspertów - nie przekreśla to ważności wyboru, choć nie wyklucza konsekwencji.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że - zgodnie z opiniami konstytucjonalistów i prawników - nie przekreśla to ważności decyzji podjętej przez Sejm.

 

- Uchwała (ws. wyboru sędziego TK-red) została podjęta większością 227 głosów, ale to nie znaczy, że nie należy wyciągnąć konsekwencji - dodał.

 

"Zwróciłem z pisemną prośbą do pana marszałka"

 

- Zwróciłem się do pana marszałka Sejmu, żeby zbadał sprawę  - powiedział w czwartkowym wieczornym wywiadzie dla TVP Info prezydent. Chce, by marszałek zapoznał się m.in. z monitoringiem sali sejmowej i przedstawił stanowisko, "czy rzeczywiście ta uchwała została na 100 proc. podjęta w sposób ważny".

 

- Ja się zwróciłem z pisemną prośbą do pana marszałka o to, żeby się całej tej sprawie przyjrzał i udzielił mi w tej sprawie pisemnego wyjaśnienia - dodał Andrzej Duda.

 

Nie ma mowy o reasumpcji

 

Przypomniał, że nie ma mowy o reasumpcji głosowania, ponieważ wniosek w tej sprawie może zgłosić 30 posłów podczas tego samego posiedzenia Sejmu, a takiego wniosku nie złożono.

 

Sejm w czwartek wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Podczas tego głosowania Małgorzata Zwiercan zagłosowała za kolegę z klubu Kukiz'15 Kornela Morawieckiego. Oboje są już poza klubem. PO zawiadomiła prokuraturę o przestępstwie.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie