Obama: zepchnęliśmy ISIS do defensywy

Świat
Obama: zepchnęliśmy ISIS do defensywy
PAP/EPA/Michael Reynolds

- Międzynarodowa koalicja pod egidą USA zepchnęła dżihadystyczne Państwo Islamskie (ISIS) w Syrii i Iraku do defensywy - powiedział prezydent USA Barack Obama w środę, po spotkaniu z doradcami ds. bezpieczeństwa w siedzibie CIA.

Obama podkreślił, że organizacja ma coraz mniej bojowników, a jej przywódcy giną. Zdaniem prezydenta od zeszłego lata dżihadyści nie przeprowadzili ani jednej zakończonej sukcesem operacji w terenie. - Dla liderów ISIS ostatnie miesiące były trudne - ocenił.

 

Szacuje się, że liczba walczących w szeregach Państwa Islamskiego jest na najniższym poziomie od dwóch lat, a "coraz więcej z nich orientuje się, że walczą o przegraną sprawę" - kontynuował prezydent.

 

Priorytetem stabilizacja sytuacji w Syrii i Iraku

 

Zdaniem Obamy jedynym wyjściem na "zniszczenie ISIS" jest zakończenie trwającej od 2011 roku wojny domowej w Syrii, dlatego podkreślił determinację Stanów Zjednoczonych, by kontynuować starania dyplomatyczne na rzecz rozwiązania "tego strasznego konfliktu".

 

Prezydent dodał też, że Stany Zjednoczone i cały świat powinny pomóc Irakowi w ustabilizowaniu sytuacji w miastach, które były pod kontrolą Państwa Islamskiego.

 

Koalicja ok. 60 państw pod wodzą USA od września 2014 r. przeprowadziła ok. 11 tys. nalotów na pozycje dżihadystów w Syrii i Iraku. Równoległe operacje prowadzi armia iracka, syryjska, a także wspierająca Damaszek Rosja. Od 27 lutego w konflikcie syryjskim utrzymuje się rozejm, jednak nie obejmuje on działań przeciwko Państwu Islamskiemu i związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie