Korea Płn. rozmieściła wyrzutnie rakiet balistycznych

Świat
Korea Płn. rozmieściła wyrzutnie rakiet balistycznych
PAP/EPA/KCNA

"Korea Północna rozmieściła na wschodnim wybrzeżu jedną lub dwie wyrzutnie balistycznych pocisków rakietowych średniego zasięgu i może w okolicach piątku przeprowadzić kolejną próbę rakietową" - poinformowała w czwartek agencja Yonhap.

Południowokoreańska agencja powołuje się na anonimowe źródła w rządzie w Seulu. Ewentualne wystrzelenie balistycznych pocisków rakietowych miałoby uczcić rocznicę urodzin pierwszego przywódcy Korei Północnej - Kim Ir Sena. Byłoby też demonstracją siły obecnych władz komunistycznego reżimu.

 

Według Yonhap, Korea Północna rozmieściła wyrzutnie rakiet średniego zasięgu - Musudan. Zdaniem ekspertów południowokoreańskiego ministerstwa obrony mogą one pokonać dystans ponad 3 tys. km.

 

Kim Dzong Un głuchy na apele ONZ

 

Informacji południowokoreańskiej agencji nie potwierdziły oficjalnie władze w Seulu. Jednak rzecznik ministerstwa obrony Mun Sang-gjun przyznał, że od pewnego czasu kraj jest w stanie podwyższonego alertu bezpieczeństwa w związku z wcześniejszymi groźbami Pjongjangu.

 

Przywódca komunistycznego reżimu zapowiadał w marcu br., że niedługo przeprowadzone zostaną testy z wykorzystaniem bojowych głowic jądrowych.

 

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi, mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej.

 

Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie