"Jesus Christ Superstar" na poznańskim stadionie dla 34 tys. widzów

Kultura
"Jesus Christ Superstar" na poznańskim stadionie dla 34 tys. widzów
PAP/Jakub Kaczmarczyk

Musical z Markiem Piekarczykiem w roli Jezusa na Inea Stadionie w Poznaniu odbędzie się w sobotę. Spektakl zwieńczy trzydniowe, centralne obchody 1050-lecia chrztu Polski, obchodzone w Gnieźnie, Ostrowie Lednickim i Poznaniu. "Jesus Christ Superstar" Andrew Lloyda Webbera przygotowywany jest przez Teatr Muzyczny, a kierownictwo muzyczne na nim objął Piotr Deptuch.

- To jest szalone przedsięwzięcie Teatru Muzycznego w Poznaniu, nie wiem, czy ktokolwiek inny zdecydowałby się zrobić ten spektakl w tak krótkim czasie. To nie jest proste, by opanować tak ogromną przestrzeń sceny: te przejścia, schody, grupę baletową, zespół, chór, orkiestrę - powiedział Marek Piekarczyk.

 

- Przy obecnie dostępnych środkach technicznych nie ma znaczenia, gdzie ten spektakl jest grany - to może być także stadion. Telebimy znakomicie przybliżają postać, szczegóły. Jednocześnie widzowie będą mieli wrażenie, że biorą udział w wielkim misterium, czymś wyjątkowym i ulotnym - dodał.

 

Piekarczyk odgrywał rolę Jezusa w pierwszej polskiej realizacji rock-opery w reżyserii Jerzego Gruzy w 1987 roku.

 

Na scenie pojawi się w sumie 100 osób

 

Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski powiedział, że choć realizacja została pomyślana jako wydarzenie jednorazowe, przygotowywane z myślą o obchodach 1050-lecia chrztu Polski, nie można wykluczyć, że widzowie niebawem będą mogli zobaczyć rock-operę ponownie.

 

- Nad plenerowym wystawieniem tego musicalu pracujemy od blisko dwóch miesięcy. To potężne przedsięwzięcie: 100 osób na scenie, ponad 70 osób zaangażowanych w stronę techniczną. Jeżeli projekt się uda, zamierzamy powtórzyć go w Poznaniu, lub w innych miastach - powiedział.

 

W postać Judasza w spektaklu wcieli się Janusz Kruciński, odtwórca roli Jezusa w spektaklu Teatru Rozrywki w Chorzowie. Marię Magdalenę zagra Anna Lasota, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu. Na scenie wystąpi także zespół wokalno-taneczny i orkiestra teatru a także Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Ostatni tydzień z życia Jezusa

 

Dzieło Andrew Lloyda Webbera, którego broadwayowska premiera miała miejsce w 1971 roku, przedstawia ostatni tydzień z życia Jezusa Chrystusa. Zawiera tak znane przeboje jak: "I Don't Know How To Love Him", "Everything's Alright", "Superstar", "Could We Start Again, Please?" czy "Gethsemane". Autorami polskiego tłumaczenia są Wojciech Młynarski i Piotr Szymanowski.

 

Spektakl zwieńczy centralne obchody rocznicy chrztu Polski na stadionie w Poznaniu. W sobotnich uroczystościach, odbywających się pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja", weźmie udział w sumie ok. 1,5 tys. artystów.

 

Z myślą o uczestnikach nabożeństw, oraz części artystycznej, na stadionie przygotowana została scena o szerokości 72,5 metra oraz wysokości 14 metrów. Głównym elementem sobotnich uroczystości będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina msza święta z chrztem dorosłych.

 

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

 

W ramach trwających od czwartku obchodów zaplanowano m.in. msze św. w Gnieźnie i Poznaniu pod przewodnictwem legata papieskiego, obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda a także obrady Konferencji Episkopatu Polski.

 

Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie