Zbiórka na biblijne słuchowisko. Janda i Kożuchowska czytają Pismo Święte

Polska
Zbiórka na biblijne słuchowisko. Janda i Kożuchowska czytają Pismo Święte
Biblia Audio Superprodukcja

- Pomysł powstał w głowie Krzysztofa Czeczota, aktora i reżysera audiobooków i słuchowisk. Zależało mu, by słuchowisko było zrobione z rozmachem, jakby to była ekranizacja filmowa Ridleya Scoota - powiedział polsatnews.pl Maciej Budzich, który wraz z Czeczotem prowadzi zbiórkę na Biblię w wersji audio. W ciągu doby zebrali 14 tys. zł. W sumie na 110 godzin nagrań potrzeba im 2 mln zł.

Twórcy projektu "Biblia Audio Superprodukcja" na pierwszy etap produkcji słuchowiska potrzebują 200 tysięcy. To próg, który starają się osiągnąć przez platformę crowdfundingową (umożliwiającą prowadzenie w sieci zbiórek m.in. na projekty kulturalne - red.) Wspieram.to.

 

- To projekt kulturalny i społeczny. Dlatego nie sprawdzaliśmy, czy kościół wsparłby naszą zbiórkę - podkreślił Budzich.

 

Zdani na siebie i mecenasów zainteresowanych ich pomysłem mają półtora miesiąca na osiągnięcie celu. Jednak równolegle szukają sponsorów, gdyż - jak przekonują - biblijne słuchowisko traktują jak filmową superprodukcję. "Realizujemy najważniejszą księgę świata w gwiazdorskiej obsadzie" - chwalą się w internecie.

 

Woronowicz Chrystusem

 

Do projektu ma zostać zaangażowanych ok. 300 aktorów, w tym czołówka polskich gwiazd małego i dużego ekranu. W nagraniach udział wzięły już m.in.: Krystyna Janda i Małgorzata Kożuchowska, które zostały narratorkami dwóch Ewangelii. Adam Woronowicz wcielił się w Jezusa Chrystusa, Jerzy Trela został Bogiem, a Wojciech Malajkat - narratorem w Apokalipsie wg. św Jana.

 

Twórcy w kilku rolach zamierzają obsadzić także amatorów. Chętnych będą szukać wśród darczyńców, którzy poprzez Wspieram.to zainwestują w projekt.

 

Poza tym do Biblii Audio zostanie skomponowana oryginalna muzyka, a poszczególne utwory zarejestrowane zostaną przez filharmoników. 10 psalmów wykonają profesjonalni muzycy, m.in. Stanisława Soyka i chór Cracow Singres.

 

- Jesteśmy otwarci na kolejnych twórców. Akcja ma polegać także na tym, by artyści zgłaszali się do nas z pomysłami, ofertami wykonania kolejnych psalmów - przekonywał Budzich.

 

Nie tylko aktorskie wyzwanie

 

Twórcy podkreślają, że zdają sobie sprawę, "że próba udźwiękowienia Pisma Świętego, to wyzwanie, ale chcą je podjąć, bo bez wątpienia warto".

 

Biblia Audio Superprodukcja będzie do dostępna dla każdego nieodpłatnie na stronie bibliaaudio.pl, na kanale YouTube oraz w serwisie SoundCloud. Na razie, na dowód tego, jak brzmieć może Biblia w słuchowisku, udostępniono trzy pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju.

 

Krzysztof Czeczot ma doświadczenie w produkcji audiobooków i słuchowisk. Do tej pory zrealizował takie audiobooki, jak "Krzyżacy", "Jan Karski", "Blade Runner", "Ojciec Chrzestny" i nagrodzoną Złotą Kaczką 2012 - "Grę o Tron".

 

 

polsatnews.pl

jak/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze