Wojciechowski z negatywną opinią Parlamentu Europejskiego

Polska
Wojciechowski z negatywną opinią Parlamentu Europejskiego
Polsat News

Kandydatura Janusza Wojciechowskiego (PiS) na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego została w środę negatywnie zaopiniowana przez Parlament Europejski. W tajnym głosowaniu Wojciechowskiego poparło 288 europosłów, przeciw było 358, a 48 wstrzymało się od głosu.

W środowym głosowaniu europarlament potwierdził marcową opinię swojej komisji ds. kontroli budżetowej, która również negatywnie wypowiedziała się o kandydaturze europosła PiS na unijnego audytora. Jak twierdziły wówczas źródła w PE, podczas przesłuchania w komisji PE politykowi PiS nie udało się rozwiać wątpliwości komisji dotyczących jego niezależności politycznej po ewentualnym powołaniu go na stanowisko.

 

Kandydaturę Wojciechowskiego zgłosił rząd


Mandat sześciu członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) wygasa 6 maja. Wojciechowski został zgłoszony na zarezerwowane dla Polski miejsce przez obecny rząd w Warszawie.


Decyzję o powołaniu członków ETO podejmują państwa członkowskie w Radzie UE. Opinia europarlamentu nie jest dla nich wiążąca.


Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawuje nadzór nad prawidłowym gospodarowaniem środkami unijnymi. Kontroluje dochody i wydatki Unii oraz każdą osobę i organizację, dysponującą unijnymi środkami.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie