Waszczykowski w niemieckiej TV ostrzega przed Rosją

Świat
Waszczykowski w niemieckiej TV ostrzega przed Rosją
Polsat News

Szef MSZ Witold Waszczykowski w wywiadzie dla niemieckiej telewizji Deutsche Welle ostrzegł w środę przed zagrożeniem ze strony Rosji i zaapelował do NATO o wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Zapewnił, że Polska będzie przestrzegać prawa ws. uchodźców.

- Rosja próbuje zmienić sytuację w Europie, a może także poza Europą, chce przekształcić istniejące struktury bezpieczeństwa - powiedział Waszczykowski. - Moskwa próbuje kreować świat rządzony przez grupę wiodących państw, tak jak to miało miejsce w XIX wieku, w formie koncertu mocarstw - powiedział szef polskiej dyplomacji występujący w programie "Conflikt Zone".

 

Zwracając uwagę na zagrożenia ze strony Rosji, Waszczykowski przypomniał o konflikcie z Gruzją i wojnie na Ukrainie, a także o manewrach wojsk rosyjskich i białoruskich w latach 2009 i 2014, podczas których ćwiczono ataki jądrowe przeciwko celom w Polsce. - Musimy być ostrożni i mądrzy przed szkodą - podkreślił. 

 

NATO na stałe na Wschodzie

 

Jego zdaniem odpowiedzią na luki w bezpieczeństwie na wschodniej flance powinno być "stałe rozmieszczenie" wojsk NATO na tym obszarze. - Nie musi to być duża ilość, powinna być jednak wystarczająca, aby pokazać symboliczną determinację do obrony wschodniej flanki - tłumaczył minister. Wspomniał też o zapowiedzi USA dotyczącej wysłania brygady pancernej do Europy Wschodniej.

 

Pytany przez prowadzącego wywiad Michela Friedmana, czy Polska nie ma zaufania do art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego gwarantującego wszystkim członkom Sojuszu pomoc w przypadku napaści, Waszczykowski wyjaśnił, że wspomniany zapis nie jest "automatycznym mechanizmem".

 

- Preferujemy bezpieczeństwo nie dzięki obietnicy wsparcia w przypadku kłopotów, lecz dzięki rozmieszczeniu wojska zdolnego do odparcia wszelkich rodzajów kłopotów lub incydentów - zaznaczył polski polityk. 

 

Waszczykowski pozytywnie ocenił zapowiedź wznowienia dialogu między NATO a Rosją. - Musimy utrzymywać dialog z Rosją, aby powiedzieć, że jej zachowanie jest błędem - wyjaśnił. 

 

Migranci to nie uchodźcy

 

Pytany o stosunek władz polskich do uchodźców, szef MSZ wskazał na konieczność odróżnienia migrantów od uchodźców. Jego zdaniem polski rynek pracy nie może przyjąć imigrantów ekonomicznych. Zapewnił, że Polska będzie przestrzegała prawa międzynarodowego. - Osoby, które zostaną zakwalifikowane jako uchodźcy, mają prawo ubiegać się w Polsce o azyl - powiedział minister spraw zagranicznych.

 

Pomimo nalegań Friedmana Waszczykowski nie chciał ocenić stanowiska PiS w kwestiach dotyczących praw homoseksualistów czy aborcji. Jak zaznaczył, te tematy "nie znajdują się w agendzie ministra spraw zagranicznych" i "nie są przedmiotem dyskusji w gronie szefów dyplomacji".

 

Media publiczne nie są niezależne

 

Odnosząc się do sytuacji w mediach, szef MSZ mówił, że były one wcześniej "opanowane przez jedną opcję polityczną", a opozycja była czasami "marginalizowana". - Dyskurs w mediach publicznych był ograniczony do tych dziennikarzy i komentatorów, którzy sympatyzowali z poprzednim rządem - wyjaśnił, dodając, że obecnie "zapraszani są dziennikarze wszystkich politycznych opcji".

 

- Media publiczne nie są niezależne, ich właścicielem jest państwo - podkreślił Waszczykowski w rozmowie z Deutsche Welle, dodając, że media prywatne są całkowicie niezależne.

 

PAP

 

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie