Kuchciński: możliwe zmiany ustawy o TK

Polska
Kuchciński: możliwe zmiany ustawy o TK
Polsat News

Decyzje, które Sejm RP podjął w grudniu ubiegłego roku ws. Trybunału Konstytucyjnego są ważne i przypieczętowane decyzjami prezydenta i rządu - oświadczył w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podkreślił, że mogą się pojawić propozycje zmiany ustawy o TK. Kuchciński był również pytany o przyjętą w środę rezolucję Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce.

- Władze państwowe Polski działają w oparciu o polskie prawo, polską konstytucję. Władze państwowe uważają, że te decyzje, które Sejm RP podjął w grudniu ubiegłego roku są ważne, są przypieczętowane decyzjami prezydenta Polski i rządu. Przyjmujemy z uwagą, każdą informację ze strony naszych przyjaciół, instytucji międzynarodowych. Bardzo chętnie z nimi się zapoznajemy - powiedział Kuchciński.

 

Podkreślił, że działa powołany przez niego zespół ekspertów, który pracuje m.in. nad opinią Komisji Weneckiej ws. TK. - Niebawem będziemy świadkami pierwszych propozycji zgłaszanych przez zespół. Nie wykluczam, że jakieś propozycje związane ze zmianą ustawy o TK będą zaproponowane, ponieważ zgłosili się do nas również przedstawiciele frakcji parlamentarnych Sejmu, zgłosili różne propozycje. Z uwagą im się przyglądamy - powiedział marszałek Sejmu.

 

Pytany o pierwsze wnioski zespołu i o to, kiedy zostaną one zaprezentowane, Kuchciński powiedział, że zespół pracuje celowo poza Sejmem, "gdzie trwa wymiana poglądów politycznych", a eksperci są niezależni. - Nie przypominam sobie, by w jakiejś pracy habilitacyjnej, doktorskiej czy innej były wyznaczane terminy - dodał.

 

Karczewski: rezolucja nie powinna być podjęta

 

Do przyjęcia rezolucji odniósł się również na briefingu marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Bardzo źle stało się, że doszło do tej rezolucji, która wpływa bardzo niekorzystnie również i na nas, ale również na to, co dzieje się w europarlamencie. Ta rezolucja z całą pewnością wzmacnia eurosceptyków i ona nie powinna być podjęta. I bardzo żałuję, i źle stało się, że politycy PO donieśli do PE na polski rząd - powiedział Karczewski.

 

Według niego wielu polityków europejskich zmieniło zdanie i uważa na przykład, że "to, co stało się na Węgrzech, było i jest korzystne dla Węgrów". - I to, co dzieje się w Polsce jest korzystne dla Polski i jej obywateli, a nie jest korzystne dla Grzegorza Schetyny i również Donalda Tuska, który również wyszedł poza swoje funkcje i odnosił się do i wypowiedzi, i do sytuacji w Polsce - powiedział marszałek Senatu.

 

Rezolucja o Polsce

 

Eurodeputowani wezwali w środę polski rząd do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 r., który dotyczył zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale, a także wezwali do wykonania orzeczeń TK z grudnia 2015 r.

 

2 grudnia Sejm wybrał na podstawie regulaminu Sejmu i konstytucji - pięciu nowych sędziów TK, których kandydatury zgłosiło PiS. Przeciw były kluby PO, Nowoczesnej i PSL (PO złożyło już skargę do TK na uchwały). Sędziowie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta.

 

Pod koniec grudnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Wprowadza ona szereg zmian w TK.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze