Kosiniak Kamysz: nie potrzeba zmiany konstytucji, by rozwiązać spór wokół Trybunału

Polska
Kosiniak Kamysz: nie potrzeba zmiany konstytucji, by rozwiązać spór wokół Trybunału
Polsat News

Polskie Stronnictwo Ludowe ma nowe pomysły na rozwiązanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wśród nich - przejście w stan spoczynku sześciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prezesa PSL Władysława Kosiniaka Kamysza ta propozycja uwzględnia wszystkie stanowiska i daje szansę na zakończenie sporu.

- Nie potrzeba zmiany konstytucji, aby rozwiązać spor wokół Trybunału Konstytucyjnego zapewniał w Polsat News Władysław Kosiniak Kamysz. Szef ludowców nawiązał do wczorajszej propozycji swojej partii ws. rozwiązania kryzysu wokół TK.  Kluczowe, zdaniem gościa Polsat News w tej propozycji jest to, by "sześciu sędziów, co do których istnieje obecnie konflikt" - czyli trzech wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, przeszło w stan spoczynku.

 

- Wtedy nie mamy problemu z ilością miejsc, a Sejm wybiera nowych sędziów według nowej reguły większością dwóch trzecich głosów - powiedział Kosiniak Kamysz w rozmowie z Bartoszem Kurkiem. Prezes PSL stwierdził, że dobrze byłoby, gdyby do tych propozycji odniosły się wszystkie partie polityczne.

 

Zmiany w konstytucji? Już raz chcieliśmy

 

Wcześniej także w Polsacie News wicepremier Jarosław Gowin nazwał propozycję PSL-u interesującą, co ucieszyło Władysława Kosiniaka Kamysza.

 

Szef PSL nie chciał przesądzić, jak zachowaliby się posłowie jego ugrupowania w razie propozycji zmiany konstytucji - co postuluje PiS i Kukiz'15. - Chcieliśmy już zmiany konstytucji - przypomniał Kosiniak Kamysz. - Gdy chodziło o wpisanie do ustawy zasadniczej Lasów Państwowych, to wtedy PiS nie chciał - stwierdził gość Polsat News.

 

Sześć kroków PSL

 

Propozycja PSL, którą Władysław Kosiniak Kamysz nazwał "sześcioma krokami do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego":

 

1. Przekazanie kompetencji do zarządzenia ogłoszenia orzeczenia TK samemu Trybunałowi. Nieogłoszone dotychczas orzeczenia podlegają ogłoszeniu "w starym trybie", czyli przez premiera w terminie siedmiu dni od wejścia w życie ustawy konsensualnej.

 

2. Liczba sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma się nie zmienić - nadal ma ich być 15.

 

3.Sędziowie byliby wybierani przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

4. "Sześciu sędziów, co do których istnieje obecnie konflikt" - czyli trzech wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, oraz trzech sędziów wybranych w obecnej kadencji, przeszło w stan spoczynku.

 

5. Sejm będzie miał możliwość wnioskowania o ponowne rozpatrzenie ustawy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

 

6. Sędziowie TK będą przydzielani do spraw z listy, alfabetycznie według nazwisk zgodnie z wpływem spraw.

 

PSL bez entuzjazmu o ustawie o ziemi

 

- Ustawa o sprzedaży ziemi rolnej nie budzi entuzjazmu Polskiego Stronnictwa Ludowego - powiedział Władysław Kosiniak Kamysz. Szef Ludowców podkreślił, że najwięcej wątpliwości budzi pięcioletni zakaz sprzedaży ziemi nie tylko obcokrajowcom, ale też polskim rolnikom. Dziś ustawą o sprzedaży gruntów rolnych Skarbu Państwa zajmą się senatorowie.

 

Polsat News

az/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie