Koalicyjny partner D. Rousseff chce jej odsunięcia od władzy

Świat
Koalicyjny partner D. Rousseff chce jej odsunięcia od władzy
PAP/EPA/Fernendo Bizzerra Jr

- Partia Postępowa (PP) tworząca dotychczas koalicję z rządzącą Partią Pracujących opuszcza ją i będzie głosować za odsunięciem od władzy prezydent Dilmy Rousseff - oświadczył we wtorek rzecznik tej partii. Partia Postępowa ma w parlamencie 47 deputowanych.

W marcu rządząca Partia Pracujących (PT) straciła swego głównego koalicjanta: Partię Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), która przeszła do opozycji - przypomina agencja AFP.

 

W poniedziałek komisja ds. impeachmentu izby niższej brazylijskiego parlamentu opowiedziała się za wszczęciem tej procedury wobec prezydent. Głosowanie Izby Deputowanych nad wnioskiem w tej sprawie odbędzie się w niedzielę. Jeśli zostanie on przegłosowany większością głosów, ostateczną decyzję o impeachmencie podejmie Senat, gdzie wystarczy zwykła większość.

 

Nielegalne bogacenie się na ropie

 

Rousseff jest oskarżona o manipulowanie środkami rządowymi i tolerowanie korupcji w państwowym przedsiębiorstwie naftowym Petrobras. Kwestia jej ewentualnego odsunięcia od władzy wywołuje głębokie podziały w brazylijskim społeczeństwie.

 

Przeciwnicy prezydent wskazują, że jej impeachment byłby zgodny z wolą większości obywateli, jej zwolennicy utrzymują zaś, że chodzi po prostu o walkę o władzę.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie