Gowin: 25 mln zł dla warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej

Polska
Gowin: 25 mln zł dla warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej
PAP/Rafał Guz

- Jako minister nauki i szkolnictwa wyższego szczególnie wysoko cenię dorobek naukowy, który sytuuje uczelnię wśród wiodących uczelni ekonomicznych tego regionu Europy. Wierzę, że w najbliższych dekadach SGH stanie się jedną z wiodących uczelni całej Europy - powiedział Jarosław Gowin w środę podczas obchodów 110-lecia tej ekonomicznej uczelni.

Przyznał też, że bardzo wysoko ceni wkład SGH i jej kadry w dokonanie przełomu gospodarczego i cywilizacyjnego po roku 1989. - Bez dorobku, bez praktycznego zaangażowania przedstawicieli i wychowanków SGH nie udałoby nam się zbudować zrębów wolnej, rynkowej gospodarki. Tej gospodarki, która jest nie tylko fundamentem dobrobytu narodów, ale także warunkiem godności człowieka, wolności jednostki - powiedział.

 

Minister docenił też wysiłki, jaki władze SGH i wspólnota akademicka wniosły w restrukturyzację uczelni. - Chciałbym, aby moje uznanie znalazło też praktyczny wyraz. Dlatego podjąłem decyzję o przyznaniu SGH 25 mln zł na inwestycje w najbliższych latach. Te inwestycje będą uczelni bardzo potrzebne - powiedział.

 

Gowin poinformował też, że wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenia dla kadry akademickiej uczelni. Mają one przyznane w najbliższych dniach. Podczas uroczystości SGH otrzymało też - z rąk marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika - medal Pro Masovia za wkład w rozwój regionu.

 

Współpraca polskich uczelni

 

Rektor SGH prof. Tomasz Szapiro w swoim przemówieniu wymienił najważniejsze trendy widoczne w ostatnich latach, które wpływają na funkcjonowanie uczelni. - Zbiurokratyzowany system boloński, kadłubowe regulacje prawne, technologie przełomu oraz komercjalizacja kształcenia - nowe instrumenty i nowa wycena - tworzą scenę, na której - czy aby rzeczywiście? - kwitnie edukacja w Polsce. Na tej scenie rozgrywa się nasza historia ostatniej dekady - mówił.

 

Rektor zwracał się też do obecnych na sali rektorów - zwłaszcza warszawskich uczelni: - Wiąże nas nie tylko koleżeńska współpraca, wiążą nas również wspólne cele (...) Chcemy aby akademicka Warszawa była na tyle atrakcyjna, by przyciągała większe grupy studentów z całego świata.

 

Mówił, że dzięki budowie wspólnych celów, "niszczące podziały naszych uczelni nie dotyczą". - Łączymy się w działaniach, które pozwalają naszym uczelniami współpracować i budować pozycję Polski na globalnej scenie edukacyjnej - zaznaczył.

 

110 lat SGH

 

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, założona w 1906 roku jako Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego, jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce, a zarazem jednym z wiodących uniwersytetów ekonomicznych w Europie. Co roku mury uczelni opuszcza ponad 2 tys. nowych absolwentów. Jak wyliczają przedstawiciele uczelni, statystycznie co trzeci ekonomista w Polsce w XX w. był absolwentem SGH.

 

W roku akademickim 2015/2016 studiów licencjackich mogą studiować na 9 kierunkach w języku polskim i 4 w języku angielskim. Studenci studiów magisterskich mają do wyboru 15 kierunków w języku polskim i 5 w angielskim. Uczelnia oferuje też 130 kursów podyplomowych.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze