Bawarska CSU chce zakazać finansowania meczetów z zagranicy

Świat
Bawarska CSU chce zakazać finansowania meczetów z zagranicy
Pixabay/aditya_wicak

Sekretarz generalny bawarskiej CSU Andreas Scheuer powiedział w środę w wywiadzie dla dziennika "Die Welt", że władze niemieckie powinny zakazać finansowania przez Arabię Saudyjską czy Turcję meczetów i przedszkoli w Niemczech.

- Musimy bardziej zdecydowanie i bardziej krytycznie polemizować z politycznym islamem, ponieważ jest on przeszkodą w integracji imigrantów - uważa Scheuer.

 

Sekretarz generalny CSU opowiedział się za uchwaleniem przez parlament ustawy o islamie. - Należy skończyć z finansowaniem meczetów czy przedszkoli przez Turcję i Arabię Saudyjską. Wszyscy imamowie muszą być kształceni w Niemczech i muszą podzielać nasze wartości - podkreślił bawarski polityk.

 

"W meczetach powinno się mówić po niemiecku"

 

Zdaniem Scheuera Niemcy nie powinny dopuścić do "importu radykalnych wartości" z zagranicy. - W meczetach powinno się mówić po niemiecku - zaznaczył. - Oświecona Europa musi pielęgnować własny islam - dodał polityk.

 

Scheuer podkreślił, że imigranci zobowiązani są do integracji. - Kto nie chce się integrować, ten nie może tutaj (w Niemczech) pozostać - powiedział.

 

Antyimigranckie nastroje

 

Rządząca samodzielnie w Bawarii CSU różni się w polityce migracyjnej istotnie od swojej większej siostrzanej partii CDU. CSU wywiera od dawna presję na kanclerz Niemiec Angelę Merkel, zabiegając o zaostrzenie kontroli na granicy z Austrią i grożąc w przypadku odmowy skierowaniem skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Twarde stanowisko bawarskich chadeków wynika z obawy przed wzrostem poparcia w ich landzie dla prawicowo-populistycznej i antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

 

Działalność CSU ograniczona jest tylko do Bawarii; CDU działa w pozostałych 15 krajach związkowych. W Bundestagu obie partie tworzą wspólny klub poselski. CDU i CSU tworzą wraz z SPD koalicyjny rząd Merkel. Jako najmniejsza partia koalicyjna CSU najczęściej nie jest w stanie przeforsować swoich projektów.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie