Wyrok TK, którego nie publikuje rząd, opublikowały serwisy prawnicze

Polska
Wyrok TK, którego nie publikuje rząd, opublikowały serwisy prawnicze
Polsat News

Wydawcy programów prawniczych zdecydowali o publikacji wyroku Trybunały Konstytucyjnego z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Orzeczenie znajduje się w systemie Lex i ma status orzeczenia opublikowanego w zbiorze urzędowym wydawanym przez Trybunał Konstytucyjny - poinformował prezes wydawnictwa Włodzimierz Albin. W podobny sposób ma postąpić System Informacji Prawnej Legalis.

- Obecnie klienci mają do niego dostęp bezpośrednio oraz z poziomu ustawy za pomocą przypisu. Zwróciliśmy się także do naszych autorów konstytucjonalistów o napisanie glos na temat orzeczenia. Zaczniemy je publikować jeszcze w kwietniu - zapowiada na łamach "Dziennika Gazeta Prawna" Albin, prezes wydawnictwa Wolters Kluwer (wydawcy systemu Lex).

 

Rozterki po raz pierwszy od 26 lat


W bazie Lex zostaną również opublikowane orzeczenia TK z ubiegłego tygodnia.

 

- Po raz pierwszy od 26 lat nasze wydawnictwo znalazło się w sytuacji swego rodzaju rozterki, w jaki sposób pokazać obowiązujący stan prawny. Do tej pory chodziło o jedno orzeczenie TK i jedną ustawę, ale wygląda na to, że stan ten w miarę następnych orzeczeń TK będzie się pogłębiał - wyjaśnił Włodzimierz Albin.

 

Jak powiedział, wydawnictwo analizuje sprawę. Przyglądają się jej też eksperci z Rady Naukowej Systemu Informacji Prawnej Lex.

 

"Bazy nie przesądzają, jak stosować prawo"


- Bazy aktów prawnych nie odpowiedzą więc na wszystkie kontrowersyjne pytania związane z obecnym stanem prawnym. Nie przesądzą za użytkowników,  np. sędziów, jak stosować prawo. Będą natomiast przedstawiały rzeczywistość prawną tak, aby umożliwić klientom interpretację przepisów - wyjaśnia prezes Wolters Kluwer.


9 marca TK uznał, że cała grudniowa nowelizacja ustawy o Trybunale, autorstwa PiS, narusza konstytucję. Według rządu, nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany.

 

Z kolei 6 kwietnia Trybunał orzekł o niekonstytucyjności jednego z przepisów Kodeksu wyborczego. Rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany, czy rząd opublikuje to orzeczenie, powiedział, że publikowane będą te wyroki TK, które będą zapadać w zgodzie z obowiązującym prawem. Trybunał wydaje obecnie "apele, stanowiska, opinie" - dodał.


Dziennik Gazeta Prawna, polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie