Chińskie wody gruntowe bardzo zanieczyszczone

Świat
Chińskie wody gruntowe bardzo zanieczyszczone
Flickr.com/tefl Search

"Ponad 80 proc. chińskich wód gruntowych wydobywanych ze stosunkowo płytkich studni nie nadaje się do picia ze względu na zanieczyszczenia" - ostrzega w opublikowanym we wtorek raporcie resort gospodarki wodnej. Do analizy wykorzystano próbki z 2,1 tys. miejsc.

Badania przeprowadzono w styczniu br. - podkreśla chiński resort. W raporcie zwrócono uwagę, że woda z 32,9 proc. próbek nadaje się tylko do wykorzystania w przemyśle i rolnictwie. Natomiast 47,3 proc. nie nadaje się do picia przez ludzi w żadnej postaci.

 

Żadna z próbek nie okazała się nieskazitelna, jednak podkreślono, że najlepsza jakość wody jest w okolicach Pekinu.

 

Mimo tych wyników ministerstwo gospodarki wodnej podkreśla, że woda wykorzystywana na obszarach miejskich jest bezpieczna, ponieważ pochodzi ze specjalnych zbiorników, głębokich ujęć oraz rzek.

 

"Ogólnie jakość wody pitnej jest dobra" - mówił dziennikarzom na konferencji prasowej przedstawiciel resortu Czen Mingzhong.

 

Greenpeace alarmuje

 

Komentując publikację chińskich władz organizacja Greenpeace nazwała dokument "kolejnym jaskrawym ostrzeżeniem postępującego zanieczyszczenia wód gruntowych w Chinach".

 

Zaapelowała jednocześnie do władz w Pekinie o podjęcie natychmiastowych działań w celu zwalczenia tego problemu.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie