Abp Juliusz Paetz na obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski. "Zaproszeni zostali wszyscy biskupi"

Polska

Wszystko wskazuje na to, że abp Juliusz Paetz będzie koncelebrować uroczystą mszę świętą z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W przeszłości był on oskarżany o molestowanie kleryków. Biskup senior nie ma zakazu uczestniczenia w takich mszach, a jak powiedział dziś prymas Polski abp Wojciech Polak "wszyscy biskupi, czynni i emeryci, zostali zaproszeni z okazji jubileuszu chrztu".

Abp Paetz zrezygnował z funkcji metropolity poznańskiego w 2002 roku, gdy w mediach pojawiły się oskarżenia, że molestował kilkunastu młodych kleryków i księży. Hierarcha zaprzeczał.

 

Zakaz sprawowania funkcji biskupich

 

Po śledztwie zleconym jeszcze przez Jana Pawła II, Watykan zakazał mu sprawowania funkcji biskupich, m.in. udzielania sakramentów oraz przewodzenia publicznym uroczystościom kościelnym.

 

Prokuratura nigdy nie zajęła się sprawą molestowania, bo żadna z rzekomo skrzywdzonych przez biskupa osób nie złożyła zawiadomienia o popełnionym przestępstwie.

 

To, że arcybiskup pojawia się na wielu uroczystościach państwowych i kościelnych, zwłaszcza w Poznaniu, nie jest nowością. Robi to regularnie od 10 lat. Niedawno  gościł na obchodach 60. rocznicy wybuchu strajków i manifestacji robotniczych w Poznaniu i koncelebrował mszę pod tzw. Poznańskimi Krzyżami Czerwca 1956 roku.

 

Obchody od czwartku do soboty

 

Uroczystości z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski  rozpoczną się w czwartek w Gnieźnie. Udział w nich wziąć mają przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Spodziewani są też m.in. prymas Węgier i nuncjusz apostolski w Polsce.

 

Obchody w Gnieźnie rozpoczną się posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski. Na znajdującym się niedaleko Gniezna Ostrowie Lednickim, wyspie wskazywanej jako jedno z prawdopodobnych miejsc przyjęcia chrztu przez Mieszka I, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

 

Centralnym punktem gnieźnieńskich obchodów będzie msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem legata papieskiego i z homilią prymasa Polski. Kilkadziesiąt osób duchownych i świeckich, wybierających się na misje w różne kraje świata otrzyma krzyże misyjne.

 

Ciąg dalszy centralnych uroczystości odbędzie się już w Poznaniu. W piątek, 15 kwietnia, zaplanowano tam obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których Andrzej Duda wygłosi orędzie. Wykonane zostanie jubileuszowe oratorium "966.pl" Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św.

 

Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Ich głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego Pietro Parolina msza święta z chrztem dorosłych.

 

Polsat News, PAP

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie