Szukają sobowtóra dziewczynki z portretu Olgi Boznańskiej

Kultura
Szukają sobowtóra dziewczynki z portretu Olgi Boznańskiej
Muzeum Ziemi Lubuskiej

Obraz Olgi Boznańskiej "Dziewczynka ze słonecznikami" z 1891 r. należy do najcenniejszych skarbów w kolekcji malarstwa Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. 125. rocznicę powstania dzieła muzeum zamierza uczcić w wyjątkowy sposób: chce m.in. znaleźć dziewczynę podobną, do tej z portretu.

- Jubileusz stał się inspiracją akcji, mających na celu przybliżenie mieszkańcom miasta i regionu postaci jednej z najwybitniejszy polskich malarek, Olgi Boznańskiej - poinformowała rzecznik zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska. To także świetna okazja do upowszechnienia obrazu, będącego w posiadaniu placówki od 1958 r.

 

- Poszukujemy nastolatki między 10 a 12 rokiem życia, blondynki, której twarz oraz sylwetka przypominają postać sportretowaną przez artystkę. Zdjęcia próbne i casting do roli sobowtóra planujemy 21-23 kwietnia br. Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o telefoniczny kontakt z Działem Oświatowym naszego muzeum w celu dokładnego uzgodnienia dnia oraz godziny zdjęć próbnych - powiedziała Błażyńska.

 

Scena z obrazu zostanie odtworzona

 

Na podstawie wykonanych fotografii, komisja wybierze jedną osobę, która - podczas planowanych na 1 czerwca uroczystości - odtwarzać będzie postać z obrazu. Pozostałe osoby biorące udział w akcji zostaną przedstawione na wystawie będącej fotorelacją z castingu.

 

Z okazji jubileuszu, w ramach cyklu "Arcydzieła malarstwa polskiego", w sali Witrażowej muzeum zaprezentowane zostaną trzy oryginalne prace Olgi Boznańskiej: "Portret matki" z Muzeum Narodowego w Szczecinie, "Mnich przy winie" z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz "Dziewczynka ze słonecznikami".

 

- Gościem specjalnym pokazu będzie Urszula Kozakowska-Zaucha z Muzeum Narodowego w Krakowie, współkuratorka ubiegłorocznych wystaw monograficznych Olgi Boznańskiej przygotowanych przez Muzea Narodowe w Krakowie i w Warszawie. Uzupełnieniem prezentacji będzie wykład poświęcony życiu i twórczości wielkiej artystki - mówiła rzeczniczka.

 

Wybitna malarka

 

Olga Boznańska (1865-1940) jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich malarek. Urodziła się w Krakowie, zmarła w Paryżu. Po krakowskich kursach rysowniczych w 1886 roku wyjechała na studia zagraniczne. W latach 1886-1898 studiowała i tworzyła w Monachium, po czym wyjechała na stałe do Paryża, gdzie przebywała do śmierci.

 

Portret dziewczynki trzymającej w ręku kwiaty słonecznika, znajdujący się w zbiorach muzeum w Zielonej Górze, powstał najprawdopodobniej w Monachium. Stanowi zapowiedź niezwykle indywidualnego stylu artystki, który skrystalizował się właśnie w okresie monachijskim (1886-1898). Na ten czas datuje się seria świetnych portretów dziewczynek autorstwa Olgi Boznańskiej.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie