Szef CIA: nie zgodzę się na podtapianie w trakcie przesłuchiwania podejrzanych

Świat
Szef CIA: nie zgodzę się na podtapianie w trakcie przesłuchiwania podejrzanych
Wikimedia Commons/U.S Government employee

Dyrektor CIA John Brennan zapewnił, że nie zgodzi się na przywrócenie waterboardingu, czyli podtapiania podczas przesłuchiwania podejrzanych, nawet jeśli zleci to przyszły prezydent USA.

- Nie zgodzę się nigdy na to, by którykolwiek z pracowników CIA znowu stosował metodę waterboardingu - powiedział Brennan w wywiadzie dla stacji MSNBC, który ma zostać wyemitowany w poniedziałek.

 

Amerykanie stosowali podtapianie w okresie konfliktów w Iraku i Afganistanie. Prezydent Barack Obama zakazał tej praktyki zaraz po objęciu urzędu w 2009 roku.

 

Ubiegający się o nominację Partii Republikańskiej Donald Trump sygnalizował, że mógłby zlecić wojsku łamanie prawa międzynarodowego w zakresie taktyki przesłuchań podejrzanych o terroryzm, w tym stosowanie waterboardingu. Później nieco złagodził swe stanowisko w kwestii tortur.

 

Rywal Trumpa w republikańskich prawyborach, Ted Cruz, senator z Teksasu, powiedział, że dopuściłby jedynie ograniczone stosowanie waterboardingu.

 

Brutalny i nieskuteczny

 

Senat USA opublikował w grudniu 2014 r. streszczenie swego raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie, w tym waterboarding, wykraczało daleko poza granice prawa.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie