PIT: Polacy złożyli już 5 mln 900 tys. elektronicznych formularzy

Biznes
PIT: Polacy złożyli już 5 mln 900 tys. elektronicznych formularzy
finanse.mf.gov.pl

Podczas tegorocznej akcji składania zeznań podatkowych Polacy mogą pobić rekordowe ponad 7 milionów e-PIT-ów z 2015 r. - przesłanych w ramach rozliczeń podatku za 2014 rok. Do 11 kwietnia 2016 r. Polacy złożyli już blisko 6 mln elektronicznych formularzy PIT, a koniec rozliczeń wypada w tym roku dopiero 2 maja.

Rozliczenia roczne przez Internet są z roku na rok coraz bardziej popularne. Dlaczego? Bo e-PIT składa się szybko, prosto i bez wychodzenia z domu. Stąd z roku na rok korzysta z nich coraz więcej Polaków. Np. w 2009 r. przez Internet wysłano 320 tys. elektronicznych zeznań, a rok temu już 7 milionów.

 

"Teraz mamy ich dokładnie 5.884.116, a ich liczba rośnie z każdym dniem. Jest zatem szansa, aby do końca okresu rozliczeniowego było ich więcej niż w ubiegłym roku" - informuje w komunikacie Ministerstwo Finansów.

 

PFR, czyli kolejne ułatwienia przy wypełnianiu PIT-ów

 

"Przypominamy, że od 18 marca można korzystać z kolejnej usługi ministerstwa, która upraszcza i przyspiesza składanie rozliczenia rocznego. To uruchomione po raz pierwszy w 2015 r. wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (tzw. PFR), z którego skorzystało wówczas ponad 100 tys. osób" - napisano.

 

"Na przykład w PFR PIT-37 zawiera już informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki - już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego" - dodano.

 

Aby skorzystać z PFR, wystarczy wejść na Portal Podatkowy, uzupełnić PIT o ulgi, przekazać 1 proc. i wysłać.

 

Statystyka obejmuje elektroniczne formularze PIT-28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT-16, 16A i 19A, zarówno z kwalifikowanym podpisem, jak i bez niego.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie