Piętnastoletni terrorysta zmierza do Belgii. Chce pomścić śmierć brata

Świat
Piętnastoletni terrorysta zmierza do Belgii. Chce pomścić śmierć brata
Materiały propagandowe ISIS

Młodszy brat Abdelhamida Abaaouda, głównego organizatora zamachów w Paryżu, wyruszył z Syrii do Belgii, by pomścić jego śmierć. Younes Abaaoud ma zaledwie 15 lat. W dokumentach Interpolu, do których dotarli dziennikarze magazynu "Paris Match" opisuje się go jako "terrorystę","mordercę" oraz "wojownika dżihadu".

Pierwszy raz o Younesie zrobiło się głośno na początku 2014 roku, kiedy miał zaledwie 13 lat. Wówczas jego starszy brat zabrał go z brukselskiej dzielnicy Molenbeek, gdzie obaj dorastali, do Syrii. Tam nastolatek miał wstąpić w szeregi terrorystów. Media pisały o nim wówczas jako o "najmłodszym dżihadyście".

 

  

Państwo Islamskie wykorzystywało wówczas jego zdjęcie z kałasznikowem w swoich materiałach propagandowych.

 

Niedawno ISIS poinformowało, że Younes "wkrótce wyruszy w podróż, by pomścić starszego brata".

 

Abdelhamid Abaaoud uważany jest za architekta zamachów w Paryżu, w których 13 listopada 2015 roku zginęło 130 osób. 28-letni Belg pochodzenia marokańskiego zginął pięć dni później w operacji oddziałów antyterrorystycznych w Saint-Denis na obrzeżach Paryża.

 

Jak informuje "Paris Match", francuskie służby obawiają się, że 15-latek może pójść w ślady swojego brata i przekroczyć granicę Unii Europejskiej pod fałszywym nazwiskiem.

 

Abdelhamid pod koniec 2014 roku, mimo wydanego nakazu aresztowania go, dostał się do Europy i zaczął przygotowywać paryskie zamachy.

 

Obecnie za najmłodszego członka Państwa Islamskiego uznaje się 4-letniego Isa Dare. Brytyjskie media nazywają chłopca "Jihadi juniorem". Według nich jest on synem młodej Brytyjki Grace Dare poślubionej przez islamistę ze Szwecji, która wyjechała do Syrii i odpowiadała za stworzenie wielu propagandowych filmów ISIS.

 

W lutym Państwo Islamskie opublikowało drastyczny film z egzekucji więźniów. Widać na nim, jak 4-latek przy pomocy zdalnego detonatora wysadza w powietrze samochód z uwięzionymi w nim mężczyznami.

 

parismatch.com, rt.com

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie