Nie trzeba badać DNA, by przewidzieć długość ludzkiego życia

Technologie
Nie trzeba badać DNA, by przewidzieć długość ludzkiego życia
Polsat News

- Okazuje się, że jeśli obserwujemy grupę osób po 60 roku życia przez ok. 5 lat, to o wiele celniejsze jest opieranie się na dotychczasowym wskaźnikach długowieczności (ogólny stan zdrowia - red.), niż na bardzo kosztownym, skomplikowanym i niepewnym mierzeniu długości telomerów (fragmenty chromosomów - red.) - powiedział w Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

Istnieją narzędzia, których można użyć do przewidywania długości życia. - Za molekularny zegar, który mówił, czy długo się będzie żyło, czy nie, uznawane były telomery - tłumaczył prof. Januszewicz.


Telomery to fragmenty chromosomu, które zabezpieczają go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Proces ten chroni komórki przed powstaniem nowotworu, ale jednocześnie przekłada się na proces starzenia.


- Badacze z Uniwersytetu Princeton porównali zdolność przewidywania długości ludzkiego życia według dwóch zbiorów informacji. Pierwszym była długość telomerów obserwowana u ludzi po 60 roku życia, w trzech grupach z Tajwanu, USA i Kostaryki. Drugim - badanie, w jaki sposób długość telomerów koreluje z dotychczasowymi, medycznymi, zwykłymi, prymitywnymi markerami długości życia, np. wskaźnikami stanu zapalnego - wyjaśnił prof. Januszewicz.


Konsultant medyczny Fundacji Polsat dodał, że brano pod uwagę także to, czy człowiek pali, czy dobrze się czuje, jak sam ocenia swoją zdolność rozumowania intelektualnego, czyli ogólny stan zdrowia.


Wyniki pokazały, że dużo bardziej efektywne i tańsze w prognozowaniu długości życia jest przyglądanie się ogólnemu stanowi zdrowia pacjenta, a także jego stylowi życia, niż dokładna obserwacja jego DNA.


- Supernowoczesne metody oceny prognozowanej długości życia nie są aż tak cudowne - podkreślił prof. Januszewicz.

 

Polsat News

 

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie