Najdłuższy wąż świata złapany w Malezji. Ma ponad 8 m długości

Świat
Najdłuższy wąż świata złapany w Malezji. Ma ponad 8 m długości
Flickr/tontantravel/CC BY 2.0

Pyton siatkowy znaleziony przez pracowników na budowie wiaduktu w Penang w Malezji waży ok. 250 kg. Jest dłuższy o ok. pół metra od poprzedniego rekordzisty wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa.

Herme Hisyam z sił obrony cywilnej Malezji, który brał udział w łowach na pytona, powiedział, że złapanie węża w zastawioną pułapkę trwało pół godziny.

 

 

Poprzedni rekord należał również do pytona siatkowego. Wąż hodowcy z Missouri w USA ma 7,67 metra długości i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w 2011 r. Medusa, jak nazwano węża z Missouri, jest jednak aż o 90 kg lżejsza od złapanego w Malezji - waży 158,8 kg.

 


Najprawdopodobniej najdłuższym wężem w historii był pyton znaleziony w 1912 r. w Indonezji. Miał podobno mierzyć 10 metrów.

 

Świetnie pływa, nie boi się ludzi

 

Pyton siatkowy (Python reticulatus lub Malayopython reticulatus) jest wężem bardzo dobrze pływającym, zarówno w rzekach, jak i w oceanach. Występuje w całej Azji płudniowo-wschodniej.

 

Nazwa pytona pochodzi od ubarwienia jego grzbietu. Ciemnobrązowe lub czarne zygzakowate linie na jego grzbiecie krzyżują się tworząc deseń w formie siatki.

 

Zamieszkuje wilgotne tereny leśne, jak i te porośnięte krzaczastą roślinnością. Często spotykany nad brzegami wód. Nie boi się ludzi, często zaglądając do ich domostw i inwentarza.

 

Tuż po wylęgu młode osobniki mają długość ok. 70 cm. Rocznie przybywa im do 60 cm, a po 4-5 roku przyrost obniża się do 30 cm rocznie. Najdłużej żyjący pyton siatkowy w hodowli miał 21 lat.

 

theguardian.com

 

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie