Egipt i Arabia Saudyjska tworzą fundusz inwestycyjny za 16 miliardów dolarów

Biznes
Egipt i Arabia Saudyjska tworzą fundusz inwestycyjny za 16 miliardów dolarów
Król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz i prezydent Egiptu Abd el-Fatah as-Sisi, fot. PAP/EPA/EGYPTIAN PRESIDENCY/HANDOUT

Egipt i Arabia Saudyjska podpisały w sobotę szereg porozumień dwustronnych, w tym umowę o utworzeniu funduszu inwestycyjnego z kapitałem 16 mld dol. Poinformowano o tym w transmisji na żywo ze spotkania saudyjskiego monarchy z prezydentem Egiptu w Kairze.

Spotkanie króla Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziza z prezydentem Egiptu Abdem el-Fatahem as-Sisim odbyło się w pałacu Abedin w centrum Kairu. Król Salman przebywa w Egipcie z oficjalną wizytą od czwartku.

 

Most przez Morze Czerwone

 

Oprócz wspólnego funduszu inwestycyjnego oba kraje porozumiały się też w sprawie stworzenia strefy przemysłowej na terytorium Egiptu. Saudyjskie i egipskie środki masowego przekazu szeroko komentują też "nieco ekstrawagancki pomysł króla Salmana, aby wybudować most na Morzu Czerwonym, który połączyłby oba kraje" - poinformowała AFP.

 

Agencja przypomniała, że Rijad od samego początku wspiera hojną ręką Sisiego, który sięgnął po władzę w 2013 r., odsuwając swego poprzednika Mohameda Morsiego. Z tego powodu Arabia Saudyjska zainwestowała już miliardy dolarów w upadającą gospodarkę Egiptu.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie