Włoskie księgarnie nie chcą sprzedawać książki syna szefa szefów sycylijskiej mafii

Świat
Włoskie księgarnie nie chcą sprzedawać książki syna szefa szefów sycylijskiej mafii
Zdjęcie przedstawia włoskiego prezentera Bruno Vespę podczas rozmowy z Salvo Riiną, po prawej na ekranie Toto Riina fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Zdjęcie przedstawia włoskiego prezentera Bruno Vespę podczas rozmowy z Salvo Riiną, po prawej na ekranie Toto Riina

Księgarnie odmawiają sprzedaży wydanej właśnie książki "Riina-Family life" Salvo Riiny, syna uwięzionego szefa szefów sycylijskiej mafii, Toto Riiny. Bojkot to protest przeciwko promowaniu postaci bossa i jego syna, który też był skazany.

"W tej księgarni nie zamawia się i nie sprzedaje się książki Salvo Riiny" - takie ogłoszenie zamieszczają w witrynach niektórzy księgarze, przede wszystkim na Sycylii.

 

Właścicielka księgarni z Katanii prowadzi ogólnokrajową kampanię, zachęcając całą branżę do podobnego bojkotu i wywieszania takich kartek. Wiele placówek już na to zareagowało.

 

Rezygnacja ze sprzedaży bardzo nagłośnionej w mediach gorącej nowości wydawniczej jest również reakcją na emisję wywiadu z synem odbywającego 18 wyroków dożywocia bossa bossów cosa nostry w telewizji publicznej RAI w środę.

 

Wywiad w prime time

 

Rozmowa z Salvo Riiną została nadana w najpopularniejszym politycznym talk-show w RAI 1, czyli programie "Porta a porta", i to mimo wielu wcześniejszych apeli o odwołanie emisji.

 

Oburzenie tym wywiadem w publicznej stacji wyraziły rodziny ofiar mafii, a także wielu polityków i dostojników Kościoła. Niektórzy zapowiedzieli, że nigdy nie pójdą już do studia tego programu.

 

Rozmowę skrytykowała też prezes telewizji RAI Monica Maggioni, która złożyła wyjaśnienia przed parlamentarną komisją do walki z mafią, gdzie została zaproszona natychmiast po jej emisji.

 

- Od początku do końca Salvo Riina udzielił wywiadu jako mafiozo - oceniła podczas spotkania z parlamentarzystami.

 

W wielu środowiskach, szczególnie wśród działaczy stowarzyszeń krzewiących praworządność i zachęcających do sprzeciwu wobec mafii, dominuje gniew z powodu włączania się mediów w promocję książki i wywiadów z jej autorem.

 

Jaki ojciec, taki syn

 

39-letni Riina Junior sam skazany został za działalność mafijną i odbył karę ponad 8 lat więzienia. W więzieniu o zaostrzonym rygorze, przeznaczonym dla mafiozów, przebywa nie tylko jego 85-letni ojciec, ale także starszy brat Giovanni.

 

W wywiadach podkreśla, że kocha ojca i nie chce go osądzać; wspomina też, że był jego "bohaterem" w dzieciństwie. Opisuje go jako "troskliwego i kochającego". Żali się, że od chwili aresztowania ojca w 1993 roku nie może się z nim spotkać.

 

Syn bossa bossów cosa nostry opisuje dni spędzane z ojcem nad morzem, gdy z jego rozkazu ginęli w zamachach sędziowie śledczy walczący z mafią.

 

Prasa informuje, że mimo iż w wielu księgarniach od Sycylii po Toskanię trwa bojkot książki, jej pierwszy nakład już jest wyczerpany. Wydawca zapowiada dodruk.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie