Zbiorowa ucieczka do Korei Płd. północnokoreańskiego personelu restauracji

Świat
Zbiorowa ucieczka do Korei Płd. północnokoreańskiego personelu restauracji
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Flickr/Uri Tours/CC BY-SA 2.0

Trzynaścioro obywateli Korei Północnej pracujących w tej samej restauracji za granicą uciekło do Korei Południowej - poinformował w piątek rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa ds. zjednoczenia narodowego Dzeong Dzun Hi (Jeong Joon Hee).

Zwrócił uwagę, że zdarzało się już, iż pracownicy północnokoreańskich restauracji za granicą uciekali. Jednak ucieczkę kilkunastu pracowników tej samej restauracji zanotowano po raz pierwszy. Północni Koreańczycy wysyłani do pracy za granicę dobierani są zwykle także pod kątem lojalności.


Pjongjang oskarża Seul o nakłanianie obywateli Korei Płn. do ucieczek.


Rzecznik południowokoreańskiego resortu powiedział, że trzynaścioro obywateli północnokoreańskich - mężczyzna i 12 kobiet - przybyło do Seulu w czwartek. Odmówił ujawnienia, w którym kraju pracowali, by uniknąć problemów dyplomatycznych i ewentualnego narażenia innych pracujących tam Koreańczyków z Północy.


Japońska agencja prasowa Kyodo pisze, że restauracje z północnokoreańskim personelem działają, bądź działały w kilku krajach azjatyckich, m.in. w Chinach, Wietnamie, Birmie, Kambodży i Bangladeszu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie