Roaming znacznie tańszy od 30 kwietnia

Biznes
Roaming znacznie tańszy od 30 kwietnia
Flickr/Richard Leeming

Maksymalne opłaty roamingowe wyniosą 0,02 euro za SMS, 0,05 euro za minutę rozmowy wychodzącej i 0,05 euro za megabajt przesłanych danych. - To górna granica opłat, a nie stała stawka, bo zdecydują rynek i konkurencja - powiedział polsatnews.pl rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Artur Koziołek. Jeśli jednak operator wykaże, że traci na połączeniach, będzie mógł wprowadzić dodatkowe opłaty.

Operatorzy telekomunikacyjni nie muszą zgodzić się jednak na tak niskie stawki i mają prawo wnioskować o ich podwyższenie. Jeżeli wprowadzenie limitów przez Unię Europejską spowoduje wzrost kosztów połączeń krajowych, bądź nałożenie dodatkowych opłat abonamentowych na klientów danego operatora, wówczas może on zawnioskować o zwiększenie opłat za roaming europejski.

 

- W Polsce operator, który udowodni, że ponoszone przez niego koszty są wyższe niż osiągane przychody, po uzyskaniu zgody Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, będzie mógł stosować dodatkowe opłaty również w okresie docelowym - poinformował Koziołek.

 

Pomimo takiej możliwości, eksperci szacują już, że wpływy z tzw. roamingu aktywnego np. branży komórkowej w Polsce, mogą spaść w perspektywie 12 miesięcy aż o mniej więcej 50 proc.

 

 

Tzw. okres przejściowy (30 kwietnia 2016 r. – 14 czerwca 2017 r.) zakończy się wprowadzeniem od 15 czerwca 2017 r. tzw. okresu docelowego. Wtedy właśnie całkowicie zniesione mają zostać wszystkie opłaty za roaming w Unii.

 

Zachęta do prowadzenia biznesu za granicą

 

Zniesienie opłat ma mieć korzystny wpływ m.in. na koszty prowadzenia firm i międzynarodowej współpracy między przedsiębiorstwami. Ma też zachęcić do korzystania z usług zagranicznych firm.

 

"Unijne rozporządzenie daje oczywiście abonentom sieci mobilnych swobodę wyboru, czy chcą oni skorzystać z nowego mechanizmu rozliczania, czy uznają, że posiadany przez nich obecnie, np. pakiet usług lub plan taryfowy, jest dla nich satysfakcjonujący" - informuje na swojej stronie internetowej Urząd Komunikacji Elektronicznej.

 

polsatnews.pl

po/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!